Pranayama Nefes Teknikleri

Yoga’nın en popüler nefes teknikleri içerisinde yer alan pranayama nefes tekniği; duyguları kontrol altına alarak, kişiye özgüven, kontrol ve denge aşılamayı hedefliyor.

Pranayama kelimesi; Prana ve Ayama sözcüklerinin bir araya gelmesinden oluşurken, Prana evrendeki tüm enerji, Ayama ise rahatlama ve genişleme anlamına geliyor.

Pranayama Nefes Teknikleri nedirİki kelimeyi içeren Pranayama; vücudun tüm ihtiyaçlarını karşılayan sağlıklı ve mutlu bir birey olmayı hedefleyen egzersizler toplamı olarak ifade ediliyor.

Yoga Sutra kitabında Pranayama; ‘Nefes alma, nefes verme teknikleri ile nefes tutma işlemine bir hazırlık’ olarak belirtiliyor.

Pranayama Nefes Tekniği Nasıl Uygulanır?

  • Teknikleri uygulamadan önce hem mesanenin hem de bağırsakların boşaltılması gerekiyor. Burun kanallarını açmak adına çalışmalardan önce duş alınması tavsiye ediliyor. Nefes tutma süresinin yanlış uygulanması, zihinsel ve sinirsel dengesizliklere neden olurken; doğru nefes tutma, akciğerlerin işleyişini olumlu bir şekilde etkiliyor.
  • Nefes tutulurken, rahat kıyafetlerin giyilmesi ve sentetik minderlerin kullanılması gerekiyor.

Pranayama-Nefes-Teknikleri nasıl yapılırNe kadar sürer?

  • Belirli bir süresi olmayan bu nefes tekniğini, günde 3 4 kez 15 dakika olacak şekilde uygulayabilirsiniz.
  • Hareketlerden verimli sonuç almak adına egzersizleri gün içerisinde aynı saatlerde gerçekleştirmeye özen göstermelisiniz.

Pranayama Nefes Teknikleri Uygulamanın Faydaları Nelerdir?

  • Pranayama ile doğru nefes almayı öğrenebilir, vücudunuzun daha çok oksijen almasını sağlayarak, akciğerlerinizin kapasitesini arttırabilirsiniz.
  • Vücudunuzdaki toksin ve atıkları dışarı atabilir, sindirim sistemi ve metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.
  • Baş ağrılarınızın yanı sıra huzursuzluk, gerginlik vb. şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz.
  • Yanlış kararlardan uzak, sakin bir hayata adım atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir