Ofisinizde Masa Başında Yapabileceğiniz Egzersizler

Çoğu vaktinizi ofisinizde geçirdiğiniz için egzersiz yapmaya bir türlü vakit bulamıyorsanız; ofisinizde masa başında da egzersiz yapabilir, böylelikle masa başı ağrılarınızdan da kurtulabilirsiniz. Üstelik birkaç basit masa başı hareketi ile fit ve sağlıklı kalmayı başarabilirsiniz.

 

Ofisinizde Masa Başında Yapabileceğiniz Egzersizler ise şu şekilde;

  • Doğru bir şekilde oturmak

Her şeyden önce sırt ağrılarınız ile mücadele etmek adına sandalye ya da koltuğunuzda doğru oturduğunuzdan emin olmanız gerekiyor.

Sandalyenizde otururken, bacaklarınızın yere değdiğinden emin olmalı, bacak bacak üstüne atmaktan kaçınmalısınız.

ofis egzersizleri

  • Tek bacak havada hareketi

Bu hareketi yaparken öncelikle sandalyenizin ön kısmına doğru oturun ve önce sağ bacağınızı havaya kaldırmanız gerekiyor. Ardından bacağınızı indirirerek sol bacağınızı da havaya kaldırın ve bu egzersizi en az 5-10 kez tekrarlayın.

  • Zıplamak

İlk olarak ellerinizi belinize koyun, zıplayın ve havada iken ayaklarınızı birleşecek şekilde birbirine vurmaya çalışın.

  • Sandalyede dönmek

Dik bir şekilde sandalyenizde oturun, belden yukarı kısmınızı önce sağa doğru döndürün. Sol avucunuzu sağ dizinizin yanına koyup, sağ elinizi de arkanıza alın. Sonra aynı hareketi sola dönerek tekrarlayın.

bilek egzersizleri

  • Bilek rahatlatma hareketi

Ofisinizde masa başında yapabileceğiniz egzersizler içerisinde yer alan bilek rahatlatma hareketi için öncelikle parmaklarınızı iç içe geçirin ve düz tutmaya çalışın. Derin derin nefes alıp verirken, parmaklarınızı birbirine bastırmaya çalışın. Bunu 4-5 kez tekrarladıktan sonra ayağa kalkarak, ellerinizi ve kollarınızı sallayın. Ardından ellerinizi masaya koyarak, kendinizi ileri geri sallayın. Bu sırada ağırlığınızı bileklerinizin ön tarafına verin ve bu arada dirseklerinizi 4-5 kez kırıp, düzleştirmeyi deneyin.

  • Boyun rahatlatma hareketi

Omuz ve boyun gerginliğinizi azaltmak adına ayakta dik durun. Derin nefes alın ve nefes alırken omuzlarınızı kulaklarınıza doğru kaldırın. Ardından nefesinizi verin ve omuzlarınızı yavaşta aşağı indirin. Bu işlemi 8-10 defa tekrar edin.

Ayakta dik bir vaziyette iken kafanızı bir sağa bir sola çevirin, çevirmiş vaziyette iken derin bir nefes alın verin, sonra kafanızı tekrar çevirin. Bu işlemi 4-6 defa tekrarlayın. Böylelikle boynunuzun rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir