Nefes Al , Nefes Ver !

Hepimiz, yaşam boyunca nefes alarak, vücudumuza oksijen girmesine fırsat tanısak da, zamanla kazandığımız yanlış alışkanlıklar, nefesimizi yanlış almamıza neden olabiliyor. Farkında olmadan yanlış bir şekilde nefes almamız; doğru nefes almanın faydalarından hem bizi hem de vücudumuzu mahrum bırakıyor.

Bu yüzden de hepimizin doğru nefes almanın önemi nedir? sorusunun cevabını bilmemiz ve ardından doğru nefes alma tekniklerini birebir uygulamamız gerekiyor.

Doğru nefes almanın faydaları:

Doğru nefes almanın faydaları 1

  • Organlarımızın ve vücudumuzun yaşamak için ihtiyacı olan oksijeni, nefes alarak karşılıyoruz. Aynı zamanda vücudumuzda toksinler ve atıklardan da büyük ölçüde nefes vererek kurtuluyoruz. Bu yüzden de bu iki aktivitenin düzgün bir şekilde gerçekleşmesi için doğru bir şekilde nefes almayı öğrenmemiz şart!
  • Yeterince alınmayan oksijen; başta depresyon ve negatif düşünce gibi birçok psikolojik rahatsızlığa neden oluyor. Doğru bir şekilde alınan nefes, temiz kan dolaşımına imkan tanıdığı için kişide yaşlanmayı geciktiriyor, kişinin tüm organlarının daha iyi beslenmesine ve daha sağlıklı olmasına imkan tanıyor.
  • Sığ olarak ve kısa süreli alınıp verilen nefes, akciğerlerinin yeterince çalışmamasına zemin hazırlarken, bağışıklık sistemini bozuyor, yaşlanmayı hızlandırıyor ve vücudun canlılık seviyesini düşürüyor.
  • Yanlış nefes alma alışkanlığı; uyku düzeninde sorunların yaşanmasına, kişinin kendini sürekli olarak yorgun ve sinirli hissetmesine de neden oluyor. Özellikle kapalı ofis ortamında sürekli olarak oturarak çalışan kişilerin sinirli ve yorgun hissetmelerinin temel nedeninin; yanlış nefes alma ve yeterince oksijen alamama olduğunu söyleyebiliriz.

Doğru nefes almanın önemi saymakla bitmeyecek kadar çok. Bu yüzden en kısa sürede doğru nefes alma tekniklerini öğrenmenizi şiddetle öneriyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir