Muay Thai Nedir?

Tayland’da ortaya çıkan ve Tayland boksu olarak bilinen Muay Thai; yumruk, dirsek, diz ve tekmelerin yoğun olarak kullanıldığı sert bir dövüş sporu olma özelliği taşıyor.

Tayland’da ata sporu olarak kabul edilen Muay Thai’nin ne zaman ortaya çıktığı ise tam olarak bilinmiyor. Lakin bir efsaneye göre bu spor; savaşta esir alınan Tayland kralı tarafından kendi özgürlüğünü tekrar kazanmak adına geliştirdiği tekniklere dayanıyor.

Bu dövüş sporu; daha sert hareketler ve vuruşlar içeriyor ve bu yönüyle de diğer dövüş sporlarından ayrılıyor. Tüm hareketler ve vuruşlar vücut ağırlığı ile yapıldığı için diz ve dirsek vuruşları da daha sert oluyor.

Muay Thai Teknikleri Nelerdir?

muat-thai-nedir

Sekiz Organ Hüneri olarak adlandırılan bu dövüş sporunda en çok diz ve dirsekler kullanılıyor.

Bir Muhay Thai dövüşçüsünün insan vücudundaki hassas noktaları en ince ayrıntısına kadar bilmesi, saldırı ve savunma esnasında da bu bilgileri aktif bir şekilde değerlendirmesi gerekiyor.

 

  • Üç Adım Yürüyüşü: Yaang Sam Kun

Ayak tekniklerinin temelini ifade eden üç adım yürüyüşü; her dövüşçünün kesinlikle uzmanlaşması gereken bir teknik.

  • Yumruklar:

Dövüşçünün bu spor esnasında yumruk atabilmesi için kalçadan, ayaktan ve omuzdan destek alması gerekiyor.

Muay Thai’de düz yumruk, rakibin çenesine, burnuna ya da ağzına atılırken; kroşeler ise suratın kenar bölgelerine yani burun ve kulaklara doğru atılıyor.

muat-thai

  • Aparkat:

Çeneye ve karna atılan yumruk anlamına gelen aparkat; daha çok rakip yakınken atılıyor.

  • Tekmeler:

Maçlar esnasında sıklıkla kullanılan tekmeler esnasında daha çok kaval kemiği kullanılıyor.

Tekme atarken ise dövüşçü; kalça hareketlerinden destek alıyor.

Ön tekme, süpüren tekme, dönerek vurulan tekme en popüler tekme çeşitleri arasında yer alırken, tekmenin yanlış atılması dövüşçünün ayağını kırmasına bile neden olabiliyor.

  • Dizler:

Dizin doğru ve etkili bir şekilde kullanımı; Muay Thai sporu esnasında oldukça önemli. Bu noktada ileri doğru hamle yapabilmek; vuruşun daha güçlü ve daha etkili olmasına olanak tanıyor.

Dövüşçü önce ayakları üzerinde yükseliyor, ardından da hamle yapıyor. Saldırının daha güçlü olması adına diz hareketlerinde de kalçadan destek almak gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir