Meditasyon Nedir? Nasıl Yapılır

Meditasyon, Latince meditatio kelimesinden gelen, kişinin zihninde derin düşünce pozisyonunda kalabilmesi durumudur. Çok basitçe ifade etmek gerekirse, zihne doğru şeyleri düşünmeyi öğreterek içsel huzuru yakalamayı sağlayan bir yolculuktur. Temel amacı zihni sakinleştirerek evrensel kaynağa ulaşabilmeyi sağlamak olan meditasyonun din ile bir ilgisi ya da dini bir yanı yok. Günümüzde hala bir çok insan meditasyona karşı ön yargılı durumda, meditasyonu dini bir ayin gibi görmekte ama aslına bakılırsa meditasyon tamamen bunların dışında bir deneyim.

Düzenli olarak meditasyon yapan kişilerde, yapmayan kişilere göre biyolojik olarak daha genç ve sağlıklı oldukları gözlenmiş bir durum. Araştırmalar meditasyonun kişiler üzerinde oldukça fazla faydasının olduğunu da gösteriyor. Ruhani faydaları olduğu gibi fiziksel faydaları da oldukça fazla.

meditasyon-nasıl-yapılır

Meditasyonun bazı gözlenmiş faydaları :

  • Meditasyon sonrası çakralar ve enerji kanalları temizlenir, dengeye gelir. Bu da kişinin daha mutlu ve huzurlu olmasını sağlar.
  • Bir tedavi tekniği ya da alternatif tıp olmadığı halde düzenli meditasyon sağlıklı bir beden sağlar. Sağlıklı bir yaşam, sağlıklı bir zihin, huzurlu ve mutlu bir beden sağlık sorunlarını da ortadan kaldıracak bir araçtır.
  • Gözlenen bir diğer fayda uzun süre meditasyon yapan kişilerin biyolojik yaşlarının, kronolojik yaşlarına göre on iki yaş daha genç olduğunu göstermiştir. Bu da uzun ve sağlıklı bir yaşam anlamına geliyor.
  • Meditasyon ile kandaki laktik asit miktarı düşer. Kandaki laktik asit miktarının düşmesi de sinir krizlerini önler.
  • Tansiyonun düşmesini sağlar.
  • Kişi meditasyon ile gerginlik ve stresten uzaklaşır, daha iyi ve kaliteli bir uyku düzeni sağlar.
  • Ruhani anlamda kişiyi içerisinde bulunduğu olumsuz ve kötü düşüncelerden arındırır, korku ve endişeyi azaltır ve en önemlisi de kişiye içsel anlamda denge sağlar.

Temel seansta bir Meditasyon nasıl yapılır?

Evinizde meditasyon yapabilmeniz için yapmanız gerekenler çok basit.

meditasyon nedir1 . Evinizde kendinize sesten, gürültüden ve her türlü elektonik cihazdan arındırılmış bir ortam yaratın. Bu özel ortam, içinizdeki enerjiyi ve içsel yolculuğunuzu size hissettirip hatırlatacak, meditasyona odaklanmanıza yardımcı olacak, meditasyon çalışmanıza destek olacak bir ortam olacağı için özenle seçmelisiniz.

2 . Meditasyon yapmak için yarattığınız ortamda rahat bir yere oturun. Mutlaka dik oturun, boynunuzu düz tutun ve çeneniniz göğsünüze doğru çok hafifçe eğin.

3 . İlk 5 dakikanızı vücudunuza ayırın. Gevşeyin, rahatlayın. Gözlerinizi kapatın. Burnunuzdan yavaş ve derin nefesler alarak ağzınızdan verin. Nefesinizi izleyin, bedeniniz izleyin, hissettiklerinizi izleyin. Vücudunuzdaki her kas yavaş yavaş gevşesin. Dikkatinizi kaybetmemeye, içinde olduğunuz o ana odaklanmaya çalışın. Yalnızca ”şu an” ı hissedin. Ne geçmiş, ne gelecek kafanızda başka hiçbir şey yer almasın. meditasyon nasıl yapılır 2

4. Artık meditasyona başlayabilirsiniz. Tüm bedeniniz ile kendinizi yaşadığınız akışa teslim edin. Kollarınızı, omuzlarınızı, bedeninizi serbest bırakın. içinize dönün ve bakın, içsel dünyanızda neler olup bittiğini görün, hissedin. Kendinizi hissedin.. Zihninizde akıp giden düşünceleri izleyin.. Kalbinizi güzelliklere, dünyaya, evrene açın ve affedin. Hayatınızda olan her bir kötülüğü affedin.. Ve sonra aydınlanmanın tadını yaşayın..

5 . Seansı sonlandırmaya başladığınızda ani hareketler ile değil yavaş ve sakince pozisyonunuzu bozun. Anın tadını ve huzurunu yaşayın. Başlangıç olarak 10 dakika gibi bir süre boyunca yapabilceğiniz meditasyon seansının sonunda bu tekniğin sonunda kendinizi tamamen gevşemiş ve dinlenmiş hisseceksiniz.