Masa Başı Çalışanları için 3 Esneme Hareketi

Masa başı çalışanlar bilir, özellikle bel, boyun ve omuz bölgesinde sıkça ağrılar yaşanır. Eğer uzun süre masa başında kaldığınız bir işiniz varsa küçük egzersizler yaparak bu tip ağrılarınızı azaltabilirsiniz. İşte masa başı çalışanlar için x esneme hareketi.

1 . Eagle Wrap

Dizlerinizin üzerinde topuklarınız kalçanıza değecek şekilde oturun, vücudunuz dik ve düz olsun. Her iki kolunuzu da yukarıya düz bir şekilde kaldırın. Ardından sağ kolunuzu yandan olacak şekilde indirin ve sol kolunuzu da aşağı getirip sağ dirseğinizin içine sokun. Kollarınızı birbirine dolayıp avuç içlerinizi birleştirin. Parmaklarınızı aralayıp gerin ve istediğiniz süre boyunca bu pozisyonda kalın. Ardından yavaşça başlangıç pozisyonuna geri dönebilirsiniz.

Bu hareket sırt ve kol bölgenizi esnetir.

2 . Cat and Cow

Matınızın üstünde dört ayak olacak şekilde masa pozisyonuna geçin. Dizleriniz tam kalça altında, elleriniz tam omuzların altında olmalı. Başınızı merkeze alarak, gözlerinizle yere bakın. Nefes verin ve omuz ve dizlerinizin pozisyonunu bozmadan omurganızı tavana doğru kaldırın. Bu esnada başınızı çeneden göğsünüze doğru yaklaştırın. Bu pozisyonda 3 -4 saniye kadar kalıp bu kez başınızı kaldırın ve göğsünüzü içeriye alarak sırt bölgenizi inek pozisyonuna getirin. Harekete dönüşümlü olarak istediğiniz kadar devam edin.

Bu hareket omuz, sırt ve boyun bölgenizi esnetir.

3 .  Forward Bend

Harekete ayakta ayaklarınız kalça genişliğinde açık olacak şekilde ayakta başlayın. Çok hafif bir şekilde diz çökün ve yavaşça belden öne doğru kıvrılın. Başınızı aşağıda serbest bırakın ve ellerinizle boynunuzun arkasında kenetleyin. Ardından hafifçe  üst vücudunuzu 8 hareketi çizer gibi sallayın. Harekete istediğiniz süre boyunca devam edin.

Bu hareket boyundaki gerginliği giderir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir