Koşuya Yeni Başlayanlar için Öneriler

Sıcakların kendini yavaş yavaş göstermeye başlaması ile birlikte, koşu severler de kendini dışarıya atmaya başladı. Biz de daha doğru ve sağlıklı bir koşu programı takip etmek isteyenler için küçük bir öneri listesi hazırladık.

İşte koşu programınız için pratik bilgiler,

kosmanin-faydalari1 . Başlangıç programınızı kesinlikle tamamen koşudan oluşturmayın. Kışın sonrasında hamlaşmış ve ısınmamış vücudu bir anda koşmaya zorlamayın. Bir yürü bir koş tekniği uygulayarak, bedeninizi dinlendirerek programınıza başlayın.

2 . Koşu yaparken kendinizi motive edecek kıyafetler ve bir müzik listesi hazırlayın. Hareketli, canlı parçalar ile hem koşu esnasında kendinizi daha keyifli hissedeceksiniz hem de daha motive olacaksınız. Koşularınız için aldığınız özel koşu kıyafetleri ise, üşengeçlik yaptığınız günler için bir motivasyon kaynağı olacak.

3 . Kendinize bir koşu programı hazırlayın ve bu programı kesinlikle atlamayın. ”Bugün koşmayayım, yarın koşarım” yarın da koşmamanız için sadece bir zemin bahanesidir. Bir gün atlarsanız, diğer günler de atlarsınız. Bu yüzden bu programı mümkün olduğunca katı bir şekilde uygulayın.

kosmanin-faydalari4 . Koşu ekipmanlarınızı, kıyafetlerinizi, müzik listenizi bir gece önceden hazırlayın. Bu sabah uyandığınızda görev bilinci ile kendinizi koşuya hazırlamanızı sağlayacaktır.

5 . Her seferinde aynı yerde koşmayın. Kendinize farklı rotasyonlar belirleyin. Arada doğa koşuları yapın.

6 . Eğer yalnız koşmaktan zevk almıyorsanız kendinize bir koşu arkadaşı edinin. Birbirinize koşularınızda destek olup, birbirinizi motive edin.

7 . Fotografınızı çekin. Koşu programına başladığınız ilk gün ve programınızın son günü. Aradaki farkı gördükten sonra kendinize yeni bir program hazırlamak için sabırsızlanacağınızdan eminiz 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir