Koşudan Önce Yapabileceğiniz 4 Esneme Hareketi

Düzenli spor yapmak istiyorsanız doğru ve verimli olması için esneme hareketlerini de içine katmalısınız. Esneme hareketleri vücudun belirli kas ve eklem gruplarındaki hareket kabiliyetini ve elastikiyeti artırmak için uygulanır. Esneme hareketleri sayesinde sakatlanma riski azaltılır, dokuların esnekliği ve egzersiz performansı artırılır.

Esneme Hareketlerinin Faydaları :

  • Esneme hareketleri kan dolaşımını artırır.
  • Koordinasyonu güçlendirir.
  • Kan dolaşımının artması enerjiyi yükseltir, kendinizi daha iyi hissedersiniz.
  • Eklem ve kas esnekliği sağlar.
  • Stresi azaltır, vücudun rahatlamasını sağlar.
  • Duruş bozukluklarını düzenler.

Koşudan Önce Yapabileceğiniz Esneme Hareketleri

1 . Walking Lunges

Ayakta düz bir şekilde durun. Sağ ayağınızla ileriye doğru olacak şekilde adım atın ve dizinizi 90 derece kırarak ayağınızı yere basın. Sol dizinizi ise yer ile paralel olacak şekilde zemine değecek şekilde bükün. Bir kaç saniye bu pozisyona kalın ve ardından başlangıç pozisyonuna gelerek hareketi diğer bacağınız için tekrarlayın.

2 . Kneeling Hip Flexor Stretch

Sağ dizinizi öne atarak 90 derecelik bir açıda yere basın. Sol bacağınızı düz tutup sırtınızı da düz bir pozisyona getirin. Ön diziniz ayak parmaklarınızın üzerinde olsun. Kollarınız ile belinizi destekleyin ve bir kaç saniye bu pozisyonda bekleyin. Ardından başlangıç konumuna gelerek aynı hareketi diğer bacağınız için tekrarlayın.

3 . Side Stretch

Ayakta iki ayağınız omuz hizasında açık şekilde durun. Vücudunuz dik olsun. Omurganızı uzatın ve sağ elinizi sağ dizinize değecek şekilde sağa doğru eğilin, aynı anda sol kolunuzu ise omuz doğrultusunda sağ kolunuza doğru kaldırın. Derin bir nefes alın ve 10 – 20 saniye arası bu pozda kalın. Ardından başlangıç pozuna geri dönerek hareketi diğer tarafınız için de uygulayın.

4 . Hip Circles

Ayakta düz bir şekilde durun ve bacaklarınızı omuz hizasında aralık bırakın. Ellerinizi belinize yerleştirin. Kalçanızı önce sağ yönünde hulahop çevirir gibi çevirin. Daire şeklinde çevirmeye dikkat edin. Ardından aynı hareketi sol yönü için gerçekleştirin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir