Koşu Öncesi Dikkat Etmeniz Gerekenler

Koşu hiçbir ekipman gerektirmeden tüm vücudunu çalıştırabileceğiniz, aynı zamanda da keyif alabileceğiniz harika bir egzersiz türü. Yaz kış demeden dilediğiniz ortamda gerçekleştirebileceğiniz koşu egzersizi, eğer yaşam biçiminiz haline gelirse uzun ve sağlıklı bir hayat sürdürebilirsiniz.

Koşu Yapmanın Faydaları

  • Koşu yapmak stresi azaltır, vücudu rahatlatır.
  • Kilo kontrolü sağlar, zayıflamaya yardımcı olur.
  • Kalp sağlığını korur.
  • Kondisyon sağlar.
  • Zihinsel faaliyetleri geliştirir, konsantrasyon duyusunu artırır.

Koşu Yapmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

1 . Isınma ve Esneme

Koşuya başlamadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden ilki ısınma ve esneme. Koşuya başlamadan önce vücudun koşuya hazır olması için ısınma ve esneme egzersizleri yapılması gerekir. Bu egzersizler vücudun koşu için hazırlanmasını, kasların ısınmasını sağlar. Özellikle bacak bölgesi için uygulanacak esneme ve ısınma hareketleri koşu esnasında yaşanabilecek krampları ya da sakatlanmaları engeller. Koşuya başlamadan önce sadece 15 dakikanızı ısınma ve esneme egzersizlerine ayırarak daha sağlıklı bir koşu süreci geçirebilirsiniz.

2 . Beslenme

Koşu öncesi beslenme dikkat edilmesi gereken noktalardan bir diğeri. Eğer koşuya çıkmadan hemen önce bir şeyler yerseniz koşu esnasında kramp ya da ağrı yaşayabilir, koşu performansınızı olumsuz etkileyebilirsiniz. Bu yüzden koşu yapmadan en az 2 saat öncesinde beslenmeli, ağır ve yağlı yiyeceklerden uzak durmalısınız.

3 . Sıvı Tüketimi

Koşu öncesi ve koşu sırasında su tüketimi oldukça önemlidir. Koşu öncesinde yeterli iktarda su içmek, koşu sırasında yaşanabilecek kramp, yüksek kalp atışı ya da mide bulantısı gibi problemlerin önüne geçer. Ayrıca koşu esnasında kaybedilecek olan sıvı ihtiyacını tükettiğiniz su miktarı karşılar. Bu yüzden kaybedilen ter miktarı ile alınan su eşit ölçülerde olmalıdır. Bu yüzden koşu yaparken yanınızda mutlaka su bulundurmalı, koşu öncesi ve hatta sonrası düzenli şekilde su tüketilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir