Kolay Basen Eritme Egzersizleri

Basen bölgesi bir çok insanın en çok eritmek istediği bölgelerden biri. Özellikle kadınlarda basen bölgesi başlı başına bir dert. Sadece diyet ile basen bölgesini eritmek mümkün olmamakla birlikte sağlıklı bir diyetin yanına mutlaka basen bölgesine yönelik egzersiz programı da ekleyerek bu bölgesi eritebilir ve sıkılaştırabilirsiniz.

Evde yapabileceğiniz, kolay basen eritme hareketleri 

1 . Köprü Egzersizi

Köprü egzersizi için matınızın üzerine sırt üstü uzanarak başlayın. Görseldeki gibi ayak tabanlarınız yere basacak şekilde dizlerinizi kırın. Ayaklarınız kalça hizasında açık olsun, ellerinizi ve kollarınızı ise yanlarınızda düz olacak şekilde yerleştirin. Belinizi yavaşça yukarıya kaldırıp tekrar aşağıya indirin. Köprü egzersizini yaparken belinizi kontrollü bir şekilde kaldırıp indirmeniz, ayak tabanlarınızı yerden kesinlikle ayırmamanız, sırtınızın üst kısmını ve omuzlarınızı yerde tutmanız gerekiyor. Belinizi yukarı aşağı indirirken kalça ve karın kaslarınızı olabildiğince sıkmalısınız.

Bu hareketi de 3×10 kez tekrarlayarak çalışmanızı bitirebilirsiniz.

Köprü Egzersizi sadece basen bölgesini çalıştırmak ile kalmaz, göbek bölgesini de çalıştırır ve sıkılaştırır. Bel ve sırt arkasını çalıştırır. Esnekliği artırır.

2 . Yukarı Tekme Egzersizi

Matınızın üzerinde dört ayak üstüne olacak şekilde durun. Sırtınızı yere paralel düz tutun, kalçanızda sırtınız ile paralel konumda olsun. Daha yukarıda ya da aşağıda kalmasın. Sağ ayağınızı dizden kırıp yukarıya görseldeki gibi kaldırın ve ardından havaya tekme atar gibi yükseltin. Hareketi durmadan ve bacağınızı yere indirmeden yaklaşık 1 dakika kadar tekrarlayın. Ardından aynı hareketi diğer bacağınız için tekrarlayın.

3 . Yan Kalça Kaldırma Egzersizi

Egzersize yine matınızın üstünde dört ayak üstünde başlayın. Sırtınız ve boynunuz düz, başınız yere matınızın üzerine bakacak konumda olsun. Kalçanızın sırtınız ile aynı hizada olmasına dikkat edin. Ardından önce sağ bacağınızı yerden yavaşça kaldırarak yana doğru kalçadan olacak şekilde kaldırın. Hareketi en az 1 dakika boyunca devam ettirin. Aynı hareketi sol bacağınız için de tekrarlayın.

4 . Squat Egzersizi

Squat egzersizi için ayağa omurganız düz olacak şekilde kalkın ve ayaklarınızı omuzlarınızın hizasında açın.  Ellerinizi öne doğru uzatın, kalçanız dışa doğru kavis yapacak şekilde bacaklarınızı kırarak çömelin. Hareketi yaparken başınızın ve sırt bölgenizin düz ve dik olmasına dikkat edin. Düzenli bir şekilde 3×10 kez tekrarlayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir