Kol Sarkmasını Önleyen 3 Egzersiz

Kol sarkması hemen her kadının yaşadığı sorunlardan birisi. Deri ve derialtı dokusu daha gevşek olan kolun üst tarafında arka ve iç kısımlarındaki sarkıklıklar genellikle yağ birikimleri ve deri sarkmasıyla ortaya çıkar. Yaşın ilerlemesi, hareketsizlik, kilo alma, hamilelik, ani kilo kaybı, hormonal değişiklikler, kötü beslenme gibi temel sebeplere dayanan kol sarkması medikal estetik çözümler ya da estetik cerrahi tedaviler uygulansa da aslında en sağlıklı olanı doğarl yollarla, evde kendi kendinize yapabileceğiniz egzersizler ile önlemek.

Hızlı bir yok etme yolu olmasa da kol sarkmasını önleyen egzersizleri düzenli olarak yapmaya devam ettiğinizde meyvelerini alacaksınız.

İşte kol sarkmasını önleyen egzersizlerden yapması kolay 3 pilates egzersizi.

1 . Triceps Pushup
pilates-lastiği-bacak-egzersizleri

 

Dizleriniz kapalı olarak yere değecek şekilde şınav pozisyonuna geçin. Bel ve sırtınızın tam ortasına lastiği yerleştirdikten sonra ön taraftan sıkıştırarak ellerinizle sabitleyin. Dirseklerinizden destek alarak eğilip kalktıkça kalça, karın, sırt ve kol kaslarınız çalışacak. Lastik bandın yarattığı gerilim, aynı enerjiyle daha hızlı olarak vücudunuzu şekillendirmenize yardım edecek.

Triceps Pushup hareketini en az 10 kez tekrar edin.

 

 

 

2. Overhead Shoulders

overhead shoulder

 

Ayakta ve dik olacak pozisyonda duracak harekete başlayın. Bantı iki ayağınızın altından geçecek şekilde tutun ve kollarınızı dirsekten kırarak elleriniz omuzlarınızın hizasında olacak şekilde getirin.

Daha sonra ellerinizi yukarıya doğru yükseltmeye başlayın. Kollarınız düm düz yukarıya doğru kalkacak kadar zorlayın ve başlangıç pozisyonunuza omuz hizasına geri dönün.

Bu egzersizi en az 10 kez tekrar edin.

 

 

3 . Bicep Curls

biceps curls

Kol sarkmasını önleyen egzersizlerden sonuncusu da bicep curls. Yere sırtını dik olacak pozisyonda oturun. Pilates bandını her iki ayağınızın altından görseldeki gibi geçirerek sıkıca kavrayın. Kollarınız yere ve bacaklarınıza paralel olacak şekilde öne doğru uzasın.

Ardından dirsek ve omuz arasında bulunan hizanızı hiç bozmadan kollarınızı kırın ve ellerinizi mümkün olduğunca yüzünüze kadar yaklaştırın. Bir kaç saniye bu şekilde kaldıktan sonra kollarınızı yavaşça geri uzatarak başlangıç pozisyonunuza geri dönün.

Bu hareketi en az 10 kez tekrarlayın.

 

Kol sarkmalarından şikayet edenler ya da düzgün ve biçimli kollara sahip olmak isteyenler, bu basit 3 egzersizi düzenli olarak yapmaya devam ettiğinde farkı görecektir. 10’ar set olarak başlayacağınız bu egzersizleri zamanla daha da artırabilirsiniz.