Kol Kaslarının Gelişmemesinin Sebepleri

Aylardır çalışıyorum ama kol kasların hala gelişmedi diyorsanız belki de bir yerlerde hata yapıyorsunuzdur.  Biseps ve trisepslerini çalıştırmak için yeterli egzersiz yaptığınızı düşünüyor olabilirsiniz ama atladığınız bazı noktalar kol kaslarınızın istediğiniz noktaya gelmemesine sebep olabilir. İşte kol çalışmalarında yapılan hatalar.

1 . Yeterli Beslenme

Sadece kol kası için değil tüm vücudunuz için vücut ağırlığınızın düşük olmaması, orantılı olması gerekiyor. Sağlıklı bir beslenme programı çıkararak, protein ağırlıklı öğünler ile kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Tüm öğünlerinizde protein ağırlıklı ilerlemek özellikle antrenman sonrasında zarar gören kas liflerinizin yeniden yapılanmasını sağlayacaktır. Ayrıca beslenmenize dikkat etmediğinizde vücudunuz zayıf düşecek, olası sakatlıklar artacak ayrıca bir süre sonra vücut kaslardan yakmaya başlayacaktır. Bu yüzden sağlıklı bir beslenme programı yaparak vücudunuzu dengeleyebilir ve kol kaslarınızın güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

2 . Aşırı Antrenman

Aşırı antrenman yapmak ya da zor hareketleri inatla yapmaya çalışmak yalnızca kol kaslarına zarar verir. Her gün kol egzersizi yapmak kol kaslarınızın gelişmesini sağlamaz. Hiçbir kas grubunu her gün çalıştırıp zorlayarak geliştiremezsiniz. Kaslarınızı kendilerini yenilemeleri için dinlendirmelisiniz. Bu yüzden kol egzersizlerinizi de belirli aralıklar ile dinlendirerek antrenmanlarınıza devam etmelisiniz.

3 . İzole antrenmanlar

Spesifik bir bölgeyi çalıştırmayı hedefleyen antrenmanlar yerine kompleks hareketler tercih ederek tüm kol bölgelerini çalıştırmayı hedeflemelisiniz. Örneğin triceps için; Weighted Dips, Close-grip Bench Press, Barbell Overhead Press; Biceps için; Chinup, Reverse-grip gibi egzersizleri uygulayabilirsiniz.

Ayrıca sadece triceps kasına odaklanmal ve biceps kasını aynı zamanda güçlendirmemek, arkada bırakmak kol kaslarının gelişmemesinin sebeplerinden biri.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir