Kışı Zayıflayarak Geçir : Göbek Yağı Egzersizleri

Kış ayları yaz aylarına göre daha hareketsiz bir hayat tercih edilir. Soğuk havaların bahanesiyle bir çok insan kış aylarında spor yapmayı bıraktığı için kilo kontrolü sağlayamaz bu da özellikle göbek bölgesinde yağlanmaya yol açar. Kış aylarında açık alanda spor yapmak ya da spor salonuna gitmek zor olabilir ancak evinizde ayıracağınız kısa zaman dilimleri ile göbek bölgenizdeki yağlanmadan kurtulabilir ve kış aylarında da rahatça kilo verebilirsiniz.

Göbek Bölgesi Egzersizleri

1 . Russian Twist

Russian Twist hareketi için matınızın üzerinde yere oturun ve dizlerinizi masa pozisyonunda görseldeki gibi havaya kaldırın. Bacaklarınız yere paralel ayaklarınız esnek olsun. Sırtınız düz bir hizada bacaklarınız ile v şeklini alsın. Ardından ellerinizi ileriye uzatıp birleştirerek, hafifçe belinizden kıvrılıp önce sağa doğru dirsek kırın. Ardından aynı hareketi sol tarafınıza yapın.

Hareketi 2 x 15 set halinde tekrarlayın.

2 . Scissor Kick Hareketi

Scissor kick hareketi ( makas hareketi ) için matınızın üzerine sırt üstü uzanarak başlayın. Beliniz yer ile temas etmeli, karnınız ise içeride ve sıkı bir şekilde olmalı. Ellerinizi yanlarınıza ya da destek olması için iki elinizi birleştirip üçgen şekli vererek kalçalarınızın altına yerleştirebilirsiniz. Bu şekilde bel bölgenizi desteklemiş olursunuz. Ardından iki bacağınızı birden yukarıya kaldırın, parmak uçlarınız ileriye doğru baksın. Nefes alın ve ritmik bir şekilde bacaklarınızı sırası ile aşağı ve yukarı kaldırın. ( Biri aşağıda iken diğeri yukarıda olacak şekilde. ) Egzersizi yaparken dizlerinizi bükmemeye dikkat edin.

Scissor kick egzersizinizi başlangıçta 12 tekrar halinde, ilerleyen seviyelerde 20 tekrar 3 set halinde sürdürebilirsiniz.

3 . Mekik

Mekik hareketine başlamak için matınızın üzerine ya da düz bir zemine sırt üstü uzanın. Dizlerinizi 90 derece bükün ve ayak tabanlarınızı görseldeki gibi yere basın. Ellerinizi boynunuzun arkasına kenetleyin, bir kaç nefes alışverişi yaparak harekete hazırlanın. Ardından derin bir nefes alıp karın kaslarınızı sıkın ( egzersiz boyunca karın kaslarınızın sıkı olduğundan emin olun ) Nefes verin ve omuzlarınızı yerden kaldırın. Başınızı dizlerinize kadar götürmenize gerek yok, omuzlarınızı karnınız sıkışmış durumda iken kaldırmanız egzersiz için yeterli. Bir kaç saniye kalarak tekrar başlangıç pozisyonunuza dönün. Hareketlerde yukarıya kalkarken nefes verin, yatarken nefes alın.

Hareketi 2 x 15 set halinde tekrarlayın.

4 . Criss Cross

Egzersize başlamak için matınızın üzerine sırt üstü uzanın. Bacaklarınızı 90 derece olacak şekilde diz bölgenizden kırın, alt bacaklarınız yere paralel olsun. Ellerinizi mekik çekecek gibi dirsekleriniz ve göğsünüz açık olacak şekilde boynunuza yerleştirin. Başınızı omuzlarınız ile birlikte yerden kaldırın, gözleriniz bacaklarınızın hizasında olsun. Nefes verin ve belden kıvrılarak sol dirseğinizi sağ dizinize değdirin. Ardından tekrar başa dönün ve bu kez sağ dirseğinizi sol dizinize değdirin.

Hareketi 2 x 15 set halinde tekrarlayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir