Kinesis Egzersizi Nedir? Nasıl Yapılır?

kinesis egzersiziDünyaca ünlü birçok kişinin son gözde sporu olan Kinesis birden fazla kasın birlikte çalıştırılmasına dayanan aletli bir spor türü olarak biliniyor. Güvenli bir çalışma sistemi olan kinesis egzersizi dört farklı çalışma yöntemin birleştirilmesiyle oluşan ve duvara monte edilmiş ağırlıklar ve makaralar ile kullanılan bir sistem. Alfa, beta, delta ve gama olarak adlandırılan bu dört farklı sistemin her birinin belli bir kas grubunu çalıştırma özelliği bulunuyor. Kinesis aletinin tasarımı sayesinde her hareketin belli bir açıda yapılması vücudun belli yerlerinde hareketi sağlıyor ve ağırlıklar ile kas grupları üzerindeki etki değiştirilebiliyor. Kinesis bir eğitmenle birlikte çalıştığında daha verimli sonuçlar verdiği için bu sporu genellikle egzersiz salonlarında yapmak daha faydalı olarak görülüyor.

Kinesisi benzer egzersizlerden ayıran en önemli nokta hareketler esnasında kolların, bacakların, göğsün, karnın ve sırtın neredeyse birlikte çalıştırabilmesi. Ayrıca doğru açılarda yapılan kinesis egzersizi ile eklem ve omurganın desteklenmesi de mümkün. İyi bir kinesis egzersizi sayesinde kısa sürede kilo vermek ve forma girmek kolayca halledilebiliyor.

kinesis egzersiziKinesis Aleti Nasıldır?

  • Zorluk seviyeleri sayesinde herkes kolaylıkla kullanabilir.
  • Fazladan hareket yapmayı gerektirmez. Hareketler basit ama işlevseldir.
  • Ağırlıklar her noktaya kaydırılabilir. Makara sistemi bulunuyor.
  • 360 derecelik hareketler yapmaya imkan tanır.
  • İleri, yerden kaldırma ve yanlara açılma gibi üç farklı şekilde uygulanabilir. Toplamda 250 ila 300 hareket kombinasyonu oluşturulabilir.

Kinesis Egzersizlerinin Faydaları Neler?

Öncelikle bu sistemin oldukça güvenli olduğunuve sakatlanma riskinin çok az olduğunu belirtmek gerek. Kinesis temel olarak kas ve iskelet sistemini desteklemek ve geliştirmek için ortaya çıkmıştır. Özellikle boyun ve bel fıtığı olan kişiler doğru eğitmen ve eğitimle çalışırlarsa bu rahatsızlıklarından dahi kurtulabilir. Bunun dışında elbette kalori harcatan ve yağ yaktıran bir spordur. 250’den fazla çeşit hareketin yapılabilmesi sayesinde sıkılmadan, keyifli ve eğlenceli bir şekilde kinesis egzersizlerini uygulayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir