Kegel Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Vajina etrafını saran vajinal kasların güçlendirilmesini sağlayan kegel egzersizleri, vajinada meydana gelen değişiklikler ya da genişlemeler sonrası alınması gereken önlem egzersizlerinden biridir. Özellikle idrar kaçırma ya da pelvik tabanlı rahatsızlıklar için önerilen kegel egzersizleri basit gibi görünse de hayat kurtarıcı olabilir. Kegel egzersizleri idrar yapmayı, idrarı tutabilmeyi etkilediği gibi cinsel ilişkinin de sağlıklı olmasını sağlıyor.

Kegel Egzersizlerinin Faydaları Nelerdir?

Kegel egzersizleri kadınlar için oldukça önemlidir. Kadınların pelvik bölgesindeki kasları güçlendirmek, deformasyonu önleme ve gidermek, mesaneyi korumak için kegel egzersizleri şart. Kegel egzersizlerini aşağıdaki durumlarda yapmaya başlamanız gerekir ;

  • İdrar kaçırma durumlarında
  • Cinsel ilişki sırasında ses gelmesi durumunda
  • Dışkı sızıntıları olduğunda
  • Yaşlanma, kilo alma, sık doğum yapma gibi vajinal deformasyon durumlarında yapılmalıdır.

Kegel Egzersizleri Nasıl Yapılır? 

Kegel egzersizlerine başlamadan önce kişinin vajinal kasları tanıması ve bilmesi gerekir. Bu kasları öğrendikten sonra rahatça kegel egzersizlerini yapabilirsiniz. Kasların nerede olduğunu öğrenmek için idrarınızı yaptığınız esnada idrarı birkaç kez tutup bırakarak kasların nerede olduğunu ve nasıl çalıştığını hissedebilirsiniz. Aynı şekilde idrar işlemi sona erdikten sonra da bir kaç kez sıkıp bırakırsanız kasların tam olarak nerede olduğunu anlamanız kolaylaşır.

  • Mesaneyi tamamen boşaltarak egzersize başlayın ( egzersizin doğru yapılabilmesi için idrar olmaması gerekir )
  • Pelvik kaslarınızı sıkın ve ona kadar sayın
  • Kasları serbest bırakın ve tekrar ona kadar sayın
  • Günde en az 3 kez olacak şekilde 10 tekrar halinde egzersizi yapın.

Kegel Egzersizi Ne Zaman Yapılır?

Kegel egzersizlerini yapmak için zaman ve mekan yoktur. Kanepede ya da dışarıda istediğiniz bir yerde dilediğiniz an yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir