Kadınlar Neden Ağırlık Çalışmalı?

Kadınlar Neden Ağırlık ÇalışmalıToplumumuzda ağırlık çalışmak ile ilgili oluşan büyük bir ön yargı var. Ağırlık çalışmak sanki yalnızca erkeklere özgüymüş gibi bir ortam oluşturuluyor. Bu kesinlikle doğru değil. Üstelik ağırlık çalışarak bir kas makinasına da dönüşmek durumunda değilsiniz. Yani neresinden bakarsanız bakın yağ yakmak ve çok ideal bir vücuda sahip olmak için ağırlık çalışmak gerekir.

Kardiyo egzersizleri genelde biraz daha zahmetsiz ve hemen hemen her yerde uygulanabilmesi bakımından en ideal yağ yakma yöntemi olarak görülür ama kabul etmek gerekir ki, tek yol değildir. Ağırlık çalışmak yalnızca kasları değil tüm vücut bileşenlerini artırır ve etkileri gün boyu sürer. Ağırlık çalışma sayesinde metabolizma hızı artarken kemik yapısı da desteklenmiş olur.

Ağırlık Çalışmak ile Kemik Erimesi Arasındaki İlişki

Kadınlar Neden Ağırlık ÇalışmalıKemik erimesi belli bir yaşın üzerindeyken eğer doğru şekilde önlem alınmazsa herkes için kaçınılmaz olarak görülür. Ama kemik erimesinin ağır etkilerine maruz kalmak zorunda değilsiniz. Güç artırıcı antrenmanlar, yani ağırlık çalışmak sayesinde kemik erimesini yavaşlatmak ve hatta önlemek mümkün olur. Çünkü ağırlık çalışmanın bir başka faydası da kemik yoğunluğunu artırmaktır. Yoğunluğu artar kemik hem güçlenir hem de herhangi bir kırılmaya karşı dayanıklık kazanır. Üstelik ağırlık antrenmanlarını yalnızca yaşınız ilerlediğinde değil, her yaşta yapabilirsiniz. Ne kadar erken başlarsanız etkilerini o kadar kısa sürede görür ve uzun vadede yaşarsınız.

Kadınların İri Kas Endişesi

Aslında bu da bir yanlış anlaşılmadan kaynaklanıyor. Ağırlık çalışıldığı zaman dev kaslara sahip olunacak ve görünüm olarak hiç hoş olmayan bir şekle kavuşulacak gibi anlaşılmaz bir ön yargı var. Öncelikle kadınların erkekler kadar irileşmeyeceğini bilmek gerekiyor. Çünkü bunun için testesteron hormonu gerekiyor ki, bu da normal koşullarda kadınlarda bir hayli az bulunuyor. Elbette testesteron takviyesi yapmadığınız sürece. Zaten iri kas yapısı oluşturmak aslında DNA ’larımızda yatan bir dizi kombinasyonla da alakalıdır. Yani  ne tür kas liflerimiz olduğu, yağ depolanma yatkınlığı ve bunlara benzer bilgiler DNA ’larda kodludur. Bunun için en iyi yol ağırlık çalışma sırasında kendini tanımaktır. Koyduğunuz hedeflere böylelikle daha kolay ulaşabilirsiniz. Ağırlık çalışarak vücudunuzu destekleyip şekle girerken dev kaslar oluşturmak zorunda değilsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir