Kadınlar için En İyi 6 Karın Kası Egzersizi

Karın bölgesi şekle sokması en zor bölümlerden biri. Sağlıklı bir beslenme programı ile birlikte düzenli egzersiz yapmak şart. Özellikle yaz yaklaşırken kadınlar için hazırlanmış bu karın egzersizlerini uygulayarak yaza seksi ve formda bir karın bölgesi ile girebilirsiniz.

Kadınlar için En İyi Karın Kası Egzersizleri

1 . Crunch

Harekete başlarken yere sırt üstü uzanın ve dizlerinizi kırın. Daha sonra ayaklarınızı topuklarınızın üstünde olacak şekilde hafifçe kaldırın. Ardından ellerinizi başınızın altına alın ve gövdenizi kürek kemikleriniz havaya kalkacak şekilde kaldırın. Burada önemli olan hareket sırasında kürek kemiklerinin tamamen havaya kalkması, ayakların topuklar üzerinde yerden kesilmesi ve mutlaka harekette karın kaslarının sıkılmasıdır. Hareketi 1 dakika boyunca tekrar edin.

2 . Plank

Şınav çeker bir poziyonda matınızın üzerinde durun. Dirsekler omuz genişliğinde ve yere paralel olacak şekilde olsun. Ellerin konumu önemli değil birleştirebilir ya da açık bırakabilirsiniz. Ayaklarınız omuz genişliğinde parmak uçlarında olsun. Vücudunuzu gergin ve topuktan başa kadar düz tutun. 1 dakika boyunca bu pozisyonda kalın.

3 . Side Plank

Egzersize klasik plank pozisyonunda başlayın. Sağ eliniz ile gücünüzü ve dengenizi sağladıktan sonra göğsünüzden yavaşça dönerek yan plank pozuna geçin. Pozisyonunuzun düz ve dengede olmasını sağladıktan son sol kolunuzu düz bir şekilde havaya kaldırın ve yaklaşık 15 saniye bu şekilde kalın. Ardından başlangıç pozunuza dönerek aynı hareketi diğer tarafınız için tekrarlayın.

4 . Russian Twist

Matınızın üzerinde yere oturun ve dizlerinizi masa pozisyonunda görseldeki gibi havaya kaldırın. Bacaklarınız yere paralel ayaklarınız esnek olsun. Sırtınız düz bir hizada bacaklarınız ile v şeklini alsın. Ardından ellerinizi ileriye uzatıp birleştirerek, hafifçe belinizden kıvrılıp önce sağa doğru dirsek kırın. Ardından aynı hareketi sol tarafınıza yapın. Hareketi 2 x 15 set halinde tekrarlayın.

5 . Leg Raise

Leg raise hareketinde bacaklarını yere paralel ve düz olacak şekilde yere yatın. Elleriniz kalça altında ya da yanlarınızda dursun. Ardından bacaklarınızı kalçanızdan yukarı doğru yavaşça kaldırmaya başlayın. Tam 90 derecelik bir açı oluşturacak şekilde yukarıya dek kaldırın. 1 2 saniye kadar bekleyip aşağıya indirmeye başlayın. Aşağıda ayaklarınızı yere değdirmemeye çalışarak görseldeki gibi hafif yukarıda tutun ve tekrar yukarıya kaldırarak hareketi tekrarlayın. Leg raise hareketi boyunca dizlerinizi kırmamaya ve düz tutmaya dikkat edin.  Ayrıca bacakları kaldırırken nefes alın, indirirken ise nefes verin. Bu egzersizi başlangıçta 5 kez tekrarlayın, daha sonra sayıyı en az 10 olacak şekilde artırın.

6 . Dead Bug

Matınızın üzerine sırt üstü uzanın. Bacaklarınızı düz uzatın. Kollarınızı yukarıya doğru kaldırın ve dizlerinizi masa şekli verir gibi 90 derecelik bir açı ile kırın. Baldırlar yere paralel olsun. Ardından sol kolunuzu başınızın yanında arkanıza, avuç içi yukarıya bakacak şekilde esnetin, sağ kolunuz aynı yerde kalmaya devam etsin. Aynı anda sol bacağı hareket ettirmeden sağ bacağı dümdüz ileriye uzatın. Topuk yere değmesin. Bir kaç saniye durup başlangıç pozisyonuna geri dönün ve hareketi diğer kol ve bacağınız için tekrar edin. Her tarafa 8 tekrar olacak şekilde toplamda 16 tekrar yaparak egzersizi bitirin.