Kadınlar için Core Egzersizleri

Core bölgesi, vücudunuzun en önemli ve özen gösterilmesi gereken bölgelerden biri. Gövdeyi ve gövde iskeleyi ayakta tutan bölge olarak adlandırılan core bölgesini güçlendirerek duruş bozukluklarının önüne geçebilir, sağlıklı bir postüre sahip olabilirsiniz. İşte kadınlar için core egzersizleri!

Kadınlar için Core Egzersizleri

1 . Squat

Ayakta bacaklarınız omuz hizasında açık olacak şekilde, dik olarak durun. Ellerinizi öne doğru uzatın, kalçanız dışa doğru kavis yapacak şekilde bacaklarınızı kırarak çömelin. Hareketi yaparken başınızın ve sırt bölgenizin düz ve dik olmasına dikkat edin. Düzenli bir şekilde 3×10 kez tekrarlayın.

2 .  Push-ups

Egzersize plank pozisyonunda başlayın. Kollarınız omuz hizasında olsun. Çekirdeğinizi sıkıp dengenizi bozmadan yavaşça göğsünüzü yere yaklaştırın bu esnada dirseklerinizi bükün. Ve tekrar yavaşça geri plank pozisyonuna gelin. Hareketi 3×10 kez tekrar edin.

3. Lunges

Ayakta dik ve düz bir şekilde durun. Ayaklarınızı kalça genişliğinde açın. Sağ bacağınızı öne atarak 90 derece olacak şekilde dizden kırın. Diğer bacağınızı ise dizden aşağınız yere paralel olacak şekilde alçaltın. Ellerinizi koşu pozisyonuna getirerek 2 -3 saniye bu pozisyonda kalarak başlangıç pozisyonuna geri dönerek aynı hareketi diğer bacağınız için yapın. Egzersizi 3 x 10 set halinde tekrar edin.

4. Side Plank

Egzersize klasik plank pozisyonunda başlayın. ( Bknz : Plank Nasıl Yapılır ? )Sağ eliniz ile gücünüzü ve dengenizi sağladıktan sonra göğsünüzden yavaşça dönerek yan plank pozuna geçin. Pozisyonunuzun düz ve dengede olmasını sağladıktan son sol kolunuzu düz bir şekilde havaya kaldırın ve yaklaşık 15 saniye bu şekilde kalın. Ardından başlangıç pozunuza dönerek aynı hareketi diğer tarafınız için tekrarlayın.