Hiit Kardiyo Nedir, Nasıl Yapılır?

Daha fit, daha güçlü, daha hızlı.. Vücudunuzdaki yapları daha kısa sürede yakmak istiyorsanız HIIT kardiyo sizin için ideal bir spor olacak. Son zamanlarda ismini çok sık duymaya başladığınız HIIT kardiyo, yüksek yoğunluklu antrenman olarak biliniyor. İngilizcesi high intensty interval training olarak geçen HIIT, yüksek ve düşük yoğunluklu iki aşamadan oluşur. İlk aşamada sporcu gücünü maksimum seviyede kullanır, ikinci aşamada ise ya ara verilir ya da daha düşük bir performans ile devam edilir. Çabuk harcanan bu yoğun performans döngüsü ile daha kısa zamanda daha fazla kalori harcamış olur, daha fazla yağ yakarsınız.

İnterval Kardiyo Antremanı Nasıl Yapılır?

hiit-kardiyo-nasil-yapilir
HIIT kardiyo çalışma periyodu 5 saniyeden 8 dakikaya kadar çıkabilir. Bu periyodun ardından dinlenme periyodu gelir, dinlenme periyodu kardiyo periyodu ile aynı sürede olmalıdır. Eğer HIIT periyodunda kardiyo yapıldıysa ardından düşük yoğunlukta kardiyo devam etmeli, eğer ilk periyotta güç antrenmanı yapıldıysa dinlenme periyodu uygulanmalıdır.
HIIT kardiyo antrenmanlarında yapacağınız egzersizi siz seçebilirsiniz. Yürüyüş, koşu, bisiklet, yüzme dilediğiniz türü seçmekte serbestsiniz.
HIIT antrenmanlarında yüksek nabız ve maksimum performans sergileneceğinden sakatlık riskine karşı dikkatli olmalısınız. Öncesinde ısınma egzersizleri yapmanız sakatlık riskinizi minimum seviyeye indirecektir.
Örnek bir HIIT kardiyo programı :
5 dakika ısınma
20 saniye maksimum hızda egzersiz – 10 saniye dinlenme & 8 tekrar
2 dakika soğuma
hiit-kardiyo-nasil-yapilirHIIT egzersizleri başlangıç seviyesindekiler için değil daha ileri seviyedeki sporcular için tavsiye edilir. Ağır bacak antrenmanlarından sonra, ağırlık çalışmalarınızdan önce HIIT kardiyo uygulamanız tavsiye edilmez. Kalp rahatsızlığınız varsa mutlaka doktor kontrolünde uygulamalısınız.

HIIT Kardiyo Faydaları

* Daha kısa sürede daha hızlı kalori harcar, yağ yakarsınız.
* Monoton olmayan, hızlı ve enerjik bir egzersiz programı olduğundan sizi sıkmayacaktır.
* Metabolizma hızınız yükselir.
* Kas direnciniz artar.
* Yağ yakım süreciniz antrenman sonrasında da devam eder.
* Testesteron ve büyüme hormonu seviyeniz HIIT kardiyo ile artar.
* Kas lifleriniz güçlenir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir