Her Yerde Yapabileceğiniz 4 Kolay Egzersiz

Tüm vücudunuza yönelik, hemen her yerde yapabileceğiniz, hiçbir ekipman istemeyen bu kolay egzersizler ile kısa zamanda fit ve formda bir vücuda kavuşabilirsiniz.

1 . Squat Hareketi

basenleri-eriten-egzersizler

Squat hareketi için ayağa kalkın ve ayaklarınızı omuzlarınızın hizasında aralayın.  Ellerinizi önünüze doğru düz olacak şekilde uzatın, ardından da kalçanız dışa doğru kavis yapacak şekilde bacaklarınızı kırarak yere doğru çömelin. Hareketi yaparken başınızın ve sırt bölgenizin düz ve dik olmasına dikkat edin.

Düzenli bir şekilde 3×10 kez tekrarlayın.

Squat bacak ve kalçanızı şekillendirerek, güçlendirir.

2 .  Plank Hareketi

plank-nasıl-yapılır

Plank hareketine başlamak için matınızın üstüne şınav poziyonunda uzanın. Dirsekleriniz omuzlarınızın genişliğinde ve yere paralel olacak şekilde olsun. Dirseklerinizin omuzlarınızın tam altında olmasına dikkat edin. Ellerinizi isterseniz birleştirebilir isterseniz açık bırakabilirsiniz. Ayaklarınızı da parmak uçlarında tutun. Dengenizi kontrol altına almak için bacaklarınızı omuz genişliğinde açın. Tüm vücudunuzu gergin ve düz olacak şekilde bu pozisyonda 1 dakika boyunca bekleyin.

Plank hareketi karın, kol, sırt ve göğüs kaslarınızı çalıştırarak güçlendirir.

3 . Arm Circles

Arm circles egzersizine ayakta düz ve dik bir şekilde durarak başlayın. Omuzlarınız geri, omurganız düz dursun. Bacaklarınızı omuz genişliğinde açabilir ya da birleşik bırakabilirsiniz. Kollarınızı iki yanınıza alın, dirseklerden hafifçe kırın ve avuç içleriniz havaya bakacak şekilde çevirin. Kollarınız ile küçük daireler çizmeye başlayın.

Hareketi 1 dakika boyunca sürdürün, ardından tam tersi yöne olacak şekilde bir dakika daha daireler çizin.

Arms circles hareketi iç ve dış kol kaslarınızın çalışmasına yardımcı olur.

4 . Mountain Climber

karin-egzersizleri

Mountain climber egzersizi için matınızın üzerinde kollarınız düz ve dik olarak plank pozisyonunda durun. Karın kaslarınızı sıkın ve dengenizi sağlamaya çalışın. Sonrasında vücudunuzun şeklini bozmadan sağ bacağınızı içe, karnınıza doğru bükerek sağ dizinizi göğsünüze kadar getirin. Bu esnada sol bacağınızın duruşunu kesinlikle bozmayın. Bir kaç saniye durun ve sağ bacağınızı eski pozisyonuna getirin. Ardından hareketi bu kez diğer bacağınız için uygulayın.

Egzersizi başlangıç seviyesinde her iki bacak için 3 x 5 tekrar halinde yapabilirsiniz.

Mountain climber egzersizi karın kaslarını, kol ve bacak kaslarını çalıştırır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir