Her Gün Yapmanız Gereken 4 Egzersiz

Eğer sağlıklı, fit ve formda bir vücut istiyorsanız her gün belirli bir düzende egzersiz programı uygulamalısınız. Eğer gün içerisinde egzersiz yapmak için vakit ayıramıyorsanız size önereceğimiz 4 hareketi yaparak kısa sürede hem vücudunuzu çalıştırmış hem de formda kalmış olabilirsiniz.

İşte her gün mutlaka düzenli olarak yapmanız gereken ev egzersizleri ;

1 . Single Leg Stretch

evde-yapilabilecek-egzersizler

Nasıl Yapılır : Matınızın üzerinde sırt üstü olacak şekilde yere uzanın. Baş ve omzunuzu yavaşça yerden kaldırın. Ardından sağ bacağınızı görseldeki gibi bükün ve iki eliniz ile diz bölgenizden tutun. Bu esnada sol bacağınızı yavaşça yerden kaldırarak düz olacak şekilde ileriye uzatın. Bu pozisyondayken karın kaslarınızı sıkın ve ardından nefes vererek tuttuğunuz sağ bacağınızı ileriye doğru uzatın ve aynı şekilde bu kez sol bacağınızı kendinize doğru çekin ve dizlerinizi elinizle tutun.

Bu hareketi aralık vermeden hafif tempoda 3 x 10 set halinde tekrarlayın.

2 . Single Straight Leg Stretch

evde-yapilabilecek-egzersizler

Nasıl Yapılır : Single straight leg stretch egzersizine de aynı şekilde matınızın üzerinde yere sırt üstü uzanarak başlayın. Baş ve omzunuzu yavaşça yerden kaldırın. Ardındansağ bacağınızı yerden kaldırarak kendinize doğru çekin. İki eliniz ile görseldeki gibi destekleyerek düz olmasını sağlayın. Bu esnada sol bacağınızı ileriye düz olacak şekilde uzatarak yerden yavaşça kaldırın. Bu pozisyondayken karın kaslarınızı sıkın ve nefes vererek sağ bacağınızı yavaşça ileriye doğru uzatın ve aynı anda bu kez sol bacağınızı kendinize doğru çekin.

Bu egzersizi aralık vermeden hafif tempoda olacak şekilde 3 x 10 set tekrarlayın.

3 . Swimming

swimming hareketi

Nasıl Yapılır : Swimming egzersizi için el ve kollarınız dümdüz olacak şekilde yere yüz üstü uzanın. Karın kaslarınızı olabildiğince sıkarak sağ kolunuzu ve sol bacağınızı aynı anda yerden kaldırırın. Kalçanız yerde sabit kalsın. Sağ kol ve sol bacağınızı tekrar yere indirin. Ardından sol kol ve sağ bacağınızı havaya kaldırın ve bir kaç saniye sonra indirin. Ardından kol ve bacaklarınızı sırası ile yüzer gibi kaldırıp indirin. Hareketin bitiminde yeniden yüz üstü yatar pozisyon alın ve hareketi bitirin.

Bu egzersizi 3 x 10 set olacak şekilde tekrarlayın.

4 . Superman Lift

evde-yapilabilecek-egzersizler

Nasıl Yapılır : Matınızın üzerinde yere yüz üstü uzanın, ellerinizi ve kollarınızı düz olacak şekilde uzatın. Aynı anda el ve kollarınızı havaya kaldırın ve vücudunuzun gerildiğini hissedin. 4 -5 saniye kadar bu pozisyonda kalarak ardından kol ve ayaklarınızı yavaşça yere indirin. Bir nefes uzunluğunda bekleyerek tekrar ellerinizi ve kollarınızı havaya kaldırarak vücudunuzun tamamen gerildiğini hissedene kadar hareketi tekrar edin.

Bu egzersizi 10 tekrar halinde tekrarlayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir