Hangi Spor Aleti Hangi Kası Çalıştırır?

Zayıflamak ya da daha güzel ve seksi bir vücuda sahip olmak için fitness ya da vücut geliştirme egzersizlerine başladıysanız ancak spor salonundaki onca aletler arasında öncelikle hangisini kullanmanız gerektiğine bir türlü karar veremiyorsanız; öncelikle spor aletlerinin ne işe yaradığını araştırmanızı ve öğrenmenizi tavsiye ediyoruz.

Böylelikle bölgesel kilolarınızdan da daha kolay bir şekilde kurtulabilir, egzersiz önceliğini bir an önce görüntüsünü değiştirmek istediğiniz vücudunuzun sevmediğiniz kısımlarına verebilirsiniz.

Peki; hangi spor aleti hangi kası çalıştırır? İşte bilmeniz gereken en temel bilgiler:

hangi spor aleti hangi kası çalıştırır

  • Biseps ve dips

Kol kası yapmak yani kollarınızı çalıştırmak için biseps ya da dips gibi aletler kullanmanız gerekiyor. Bar ile curl da kol kaslarınızı geliştiren diğer önemli iki alet!

  • Halter

Vücut geliştirme egzersizlerinde en çok kullanan aletler içerisinde yer alan halter; göğüs kaslarını, ön ve arka kol kaslarını çalıştırıyor.

hangi spor aleti hangi kası çalıştırır

  • Arm blaster

Türkçe karşılığı ‘kol şişiren’ olan arm blaster; kollarınızda kas gelişimi sağlayabileceğiniz en önemli vücut geliştirme aleti.

  • Dumbell

Göğüs kaslarının gelişmesinde oldukça etkili olan dumbell; kol, bilek, karın, omuz ve sırt gibi neredeyse tüm vücut kaslarının oluşmasında kullanılan bir alet.

  • Omuz press

Omuz kası yapmak için spor salonlarındaki shoulder press machine(omuz press makinesi) tercih edebilir, dilerseniz bu aleti siz de satın alarak, evlerinizde kas çalışmalarına devam edebilirsiniz.

Spor aletlerinin ne işe yaradıklarını daha ayrıntılı bir şekilde öğrenmek için internete de göz atmayı unutmayın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir