Hamilelikte Yapılabilecek En İyi Egzersizler

Hamilelik süresince egzersiz yaparak, hem formda kalmayı başarabilir hem de bebeğinizin daha çok oksijen almasını ve gelişimini daha iyi tamamlamasını sağlayabilirsiniz.

Ancak bu süreç içerisinde çok dikkatli olmanız, zorlayıcı hareketlerden kaçınmanız ve egzersizlere başlamadan önce kesinlikle doktorunuza danışmanız gerekiyor. Aksi halde hem kendi sağlığınızı hem de bebeğinizin sağlığını tehdit eden ciddi riskler ile karşılaşmak zorunda kalabilirsiniz.

İşte hamilelikte yapılabilecek en iyi egzersizler listesi:

hamilelikte egzersiz1) Yürüyüş

Gebelik müddetince yapabileceğiniz en risksiz ve yapılması en kolay egzersiz yürüyüş.

Yavaş ve hafif tempoda yürüyüş yaparak, günde 30 dakikalık bir yürüyüş ile fit kalabilirsiniz..

2) Yüzme

Gebelikte en çok tavsiye edilen egzersizler içerisinde yüzme de yer alıyor. Gebeliğinizin her ayında yapabileceğiniz yüzme sporu; aynı zamanda oldukça risksiz bir spor dalı.

3) Koşu

Gebelik süresince yavaş tempolu koşu da yapabilirsiniz. Ancak hamileliğinizin son aylarında koşu yapmaya ara vermeniz gerekiyor. Koşu yaptığınız müddetçe ayağınızın takılıp düşme riskinizi de göz önünde bulundurmalısınız.

hamilelikte egzersiz 14) Yoga

Hamile bayanların hem vücut sağlığı hem de ruhsal sağlığı için birebir olan yoga; bebekle anne arasında daha iyi ve duygusal bir bağın kurulmasına da olanak tanıyor. Yalnız kesinlikle bir yoga eğitmeni gözetiminde yoga yapmalı; hamilelik aylarına göre hazırlanan yoga programına sadık kalmalısınız.

5) Kegel Egzersizleri ve Pilates

Hamilelikte yapılabilecek en iyi egzersizler listesinde kegel egzersizleri ve pilates de bulunuyor.

Pelvik kaslarını güçlendiren kegel egzersizleri; doğumu kolaylaştırırken, gebelikte pilates yapmak doğumu kolaylaştırmanın yanı sıra hamilelikte rastlanan bel ve sırt ağrılarını da önemli ölçüde azaltıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir