Haftanın Egzersizi : Roll Up Nasıl Yapılır?

Yuvarlanma olarak da bilinen roll up egzersizi, mat egzersizlerinin temel egzersizlerinden biridir. Karın kaslarını çalıştıran ve güçlendiren roll up egzersizini ev egzersizlerinize ekleyebilir ve kolaylıkla yapabilirsiniz.

Roll Up Nasıl Yapılır?

roll-up-egzersiziRoll up egzersizi için öncelikle matınızın üzerine sırt üstü yatın. Basen bölgenizi ve dizlerinizi birleştirip sıkıştırın. İki kolunuzu da yavaşça başınızın arkasına alın, avuç içleriniz tavana baksın. Nefes alın ve yavaşça önce kollarınızı sonra başınızı ve omuzlarınızı olacak şekilde havaya kaldırın. Kaburgalarınızın bu esnada mattan ayrılmadığına emin olun.

Nefes verirken ellerinizle ayak parmaklarınıza doğru ilerleyin, başınız önde kollarınız düz ve gergin, karın kaslarınız sıkılmış olsun. Ardından önce bel, sonra omurlarınızı hareket ettirip, kuyruk sokumunuzu kıvırarak yavaşça eski pozisyonunuza dönmeye başlayın. Omuzlarınızı ve başınızı da yere yerleştirerek pozu tamamlayın.

Eğer egzersizi ayaklarınız düz bir şekildeyken yapamıyorsanız, dizleriniz bükük olacak şekilde de deneyebilirsiniz. Egzersizi başlangıç aşamasında 4 -5 tekrar halinde tamamlayın.

Roll Up Egzersizi Faydaları

Roll up düzenli yapılmaya devam edildiğinde omurganın esnekliğini artırır. Karın bölgesini güçlendirerek daha sıkı olmasını sağlar. Kalça bölgesini esnetir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir