Haftada Kaç Gün Spor Yapılmalı?

Haftada Kaç Gün Spor YapılmalıSağlıklı bir yaşam için spor yapmak gerektiği gerçeğini artık herkes biliyor veya yavaş yavaş bilinçleniyor. O halde haftada 2 gün veya haftada 3 gün spor yapmak gibi bir şeyin olmadığını da bilmeniz gerekiyor. Spor yapmak bir yaşam biçimi şeklinde düşünülmeli ve spor öyle profesyonel bir şekilde değil de, çok yüklenilmeden ve sağlıklı olabilmek için yapılıyorsa evet haftada her gün yapmak gerekiyor. Yürümek, bisiklet sürmek, koşmak veya egzersiz yapmak haftanın her günü rahatlıkla yapılabilecek sporlardandır.

He rgün spor yapılır mı, diye düşünmeyin. Dediğimiz gibi sporu bir alışkanlık haline sokmak zorundasınız. Tıpkı yemek yemek ve su içmek gibi sporu da hayatınızda yapmazsanız sorun yaşayabileceğiniz, sıkıntıya düşebileceğiniz hayati bir olay gibi görmeniz gerekiyor. Bunun dışında bugün yaptım yarın yapmam, sonra yine yaparım, belki iki gün yatarım gibi boşlamalar hem verim alamamanızı hem de bir süre sonra spordan soğumanızı sağlar. Ama burada yine bir not düşmek lazım. Bu bahsettiğimiz durum basit sporlar için geçerli. Siz her gün bir tenis, basketbol ya da futbol maçı yapamazsınız. Ya da her gün günde 10 km koşamazsınız. Eğer böyle zorlu sporlar içerisindeyseniz haftada 2 – 3 gün elbette yeterli olacaktır. Ama şu bir gerçek ki, basit sporlar için haftada 2 gün yapmakla hiç yapmamak arasında neredeyse hiç fark yok!

Ne kadar Süreyle Spor Yapılmalıdır?

Haftada Kaç Gün Spor YapılmalıGünlük yapılan spor 30 dakikadan az olmamalı ve 1 saati de geçmemelidir. Bu saat dilimi arasında yapılacak günlük sporun kısa süre içerisinde faydasını görürsünüz. Eğer molalı bir şekilde çalışıyorsanız 45 dakika artı 10 dakika mola ve tekrar 45 dakika şeklinde çalışmak da oldukça faydalıdır. Spor yaptığınız süreyi verimli kullanmanız da önemli. Bu süre içerisinde tek bir olaya odaklanmak yerine kas kitlesini artırmak ve üst / alt bedeni çalıştırmak şeklinde iki farklı yol izleyebilirsiniz. Zorlu sporlar içerisindeyseniz çalışma süreniz 1 saatin üzerine çıkmamalıdır.

Özetle;

  • Sporun günlük olarak düzenli bir şekilde yapılması,
  • Yarım saatin altına, 1 saatin üzerine çıkmadan yapılması,
  • Spor sırasında terlemeli ama aşırıya kaçılmadan yapılması gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir