Güne Başlangıç Egzersizleri

Eğer uykuyu çok sevenerdenseniz muhtemelen sabahları erken uyanmak ve güne keyifli başlamak sizin için en zor şeylerden birisidir. Bir yandan uykudan uyanmaya çalışırken bir yandan da uyandığınızda kendinizi yorgun hissediyorsanız, tüm gününüzün birkin ve keyifsiz geçmesine, verimsiz bir gün yaşamanıza sebep olabilir.

Peki yeni bir güne başlarken zinde ve enerji dolu olmak için neler yapmalı. Size önereceğimiz Güne Başlangıç Egzersizleri yazımızı okuyup uygulamaya başladığınızda siz de bazı şeylerin değiştiğini fark edeceksiniz:)

İşte uyandıktan sonra sizi zinde ve enerjik hissettirecek Güne Başlangıç Egzersizleri 

Aktivasyon Isınması

Aktivasyon ısınmasını her haftaen az 3-4 kez yapmalısınız.

1 . Side-Lying Hip Opener 

Kollarınızı yanlarınıza alarak sırt üstü yere uzanın. Sağ dizinizi bükerek, yavaşça solun üzerine atın. Daha sonra Sağ bacağınızı sol eliniz ile tutun. Sonrasında sol dizinizi bükün ve sağ eliniz ile sol ayağınızı tutun. Burnunuzdan nefes alın ve ağzınızdan verin, bu nefes alışverişini yaparken sağ omzunuzu yere doğru indirmeye çalışın. 5 kez bu nefes alış verişini sürdürün. Daha sonrasında düz pozisyonunuza geri dönerek aynı hareketi tam tersi şekilde tekrarlayın.

güne başlangıç hareketleri

2 . Downward Dog to Mountain Climber ( Aşağı Bakan Köpek Duruşu )

Pozisyona dört ayak üzerinde başlayın. Ayak parmaklarınızı birleştirin ve kalçalarınızı geriye alarak havaya doğru kaldırın. Poponuz havayı görecek şekilde olmalı. Topuklarınız yere değmemeli. Daha sonra boynunuzu uzatmak için başınızı eğin. Bilek kıvrımlarınız matın ya da uzandığınız yerin kenarına paralel olarak durmalı. Bileklerinizdeki baskıyı azaltmak için işaret parmağı ve baş parmağınızın eklem yerlerini yere bastırabilirsiniz. Bu pozisyonda en az üç derin nefes alın ve başlangıç pozisyonuna geri dönün. Downward Dog to Mountain Climber pozisyonunu 6-8 tekrar yapın.

aşağı bakan köpek duruşu

3 . Boyun ve Omuzlar

Sıra boyun ve omuzlarda. Uyurken oluşan, boyun ve omuz bölgesinde toplanan tüm gerginlik ve stresin etkisini ortadan kaldırmak için oturduğunuz yerden başınızı önce yirmişer saniye sağa daha sonra yirmişer saniye sola yatırarak bekletin. Ardından omuzlarınızı öne doğru çevirir gibi yapın, sonrasında tam tersi yöne çevirin.

kolay-boyun-rahatlatma

Güne Başlangıç Egzersizleri için önerilmiş bu 3 hareketi de düzenli olarak uygulayın. Ayrıca bu egzersizler ile birlikte gününüzü zinde geçirmek istiyorsanız,

  • Her gün aynı saatte uyanın
  • Uykudan uyandığınız gibi 1 bardak su için
  • Protein ağırlıklı kahvaltı edin

Geçmiş günlerinize oranla ne kadar zinde ve enerjik olacağınıza siz de şaşıracaksınız:)

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir