Evde Yapabileceğiniz Selülit Önleyici 5 Egzersiz

Kadınların korkulu rüyası selülitlerin oluşması, vücuttaki doku ve yağların dengesiz ya da sorunlu olmasından kaynaklanıyor. Milyonlarça kadının kalça ve uyluk bölgelerinde görülen çirkin bir görüntüye sahip yağ formları, vücuda bir kere yerleşti mi onu yok etmek oldukça zor. Kadınlar selülitten hızlı bir şekilde kurtulmak için yağ yakma, krem kullanma gibi çarelere başvursa da en sağlıklı ve uzun vadede etkili yöntemler bilinçli bir diyet ve düzenli egzersizler olacak.

Kendinize uygun bir diyet programının yanında evde yapabileceğiniz bu basit egzersizler ile selülitlerden kurtulabilirsiniz. İşte evde yapabileceğiniz selülit önleyici 5 egzersiz :

1 . Geriye Tekme Hareketi

basen eritme hareketleri 2

Emekleme pozisyonuna geçin. Daha sonrasında bir bacağınızı yere sabitleyip, diğer bacağınızı sanki havaya tekme atıyormuş gibi yukarı kaldırın. Bel ve sırt bölgeniz düz olmalı. Kol dirsekleriniz ile destek alarak kendinizi zorlamadan 3×10 kez önce sağ bacak sonra sol bacak için tekrar edin.

Bu egzersiz sayesinde kalça ve basen bölgeniz sıkılaşır. Kısa bir süre içerisinde selülitler yok edilir ve düzenli yapıldıgında selülit oluşmasını engeller. Ayrıca karın bölgesini de sıkılaştırmada oldukça etkili bir harekettir.

2 . Squat ( Çömelme ) Hareketi

squat hareketi

Evde Yapabileceğiniz Selülit Önleyici 5 Egzersiz ‘den bir diğeri de Squat ( Çömelme ) Hareketi. Bu egzersiz için ayağa kalkın ve ayaklarınızı omuzlarınızın hizasında açın.  Ellerinizi öne doğru uzatın, kalçanız dışa doğru kavis yapacak şekilde bacaklarınızı kırarak çömelin. Hareketi yaparken başınızın ve sırt bölgenizin düz ve dik olmasına dikkat edin. Düzenli bir şekilde 3×10 kez tekrarlayın.

Squat hareketi bacak, basen ve kalça bölgesinde biriken yağları hızlı bir şekilde yakmayı sağlar. Düzenli yapıldığında kalçanızın şekillenmesini, selülitin tamamen önlenmesini sağlar.

3 . Atak Hareketi

atak hareketi

Atak hareketi için ayakta dik bir şekilde durun.  Bacağınızın tekini 3 adım kadar ileri götürün. Diğer bacağınızı ise yere doğru paralel olacak şekilde görseldeki gibi eğin. Sonrasında yavaş yavaş ilk pozisyonunuza geri dönün ve aynı hareketi diğer bacağınız için de tekrarlayın. Atak hareketini başlangıç için 10 kez, ilerleyen zamanlarda 20 -30 kez her bir bacak için tekrarlayın.

4 . Tek Bacak Havada Plank

kalca-karin-egzersizi2

Plank pek çok kası bir arada çalıştıran oldukça sihirli bir egzersizdir. Pozisyona düz plank pozu ile yüz üstü yatar şekilde başlayın. Daha sonra ayak parmaklarınızdan ve dirseklerinizden destek alarak kendinizi yükseltin. Vücudunuz sıkı, sırtınız düz durmalı. Sonra sağ bacağınızı düz bir şekilde kaldırabileceğiniz kadar yukarıya doğru kaldırın. Bu pozisyonda 10-20 saniye kalın ( başlangıç süresi ) .  Yavaşça başlangıç pozisyonuna gelerek aynı hareketi diğer bacağınız için de uygulayın.

5 . Köprü Hareketi

Bridges-Köprü-kurma-hareketi

Yere sırt üstü uzanın. Görseldeki gibi ayak tabanlarınız yere basacak şekilde dizlerinizi kırın. Ayaklarınız kalçalarınızın hizasında açıklıkta olsun, el ve kollarızı ise yanlarınıza düz olacak şekilde bırakın. Belinizi yavaşça yukarı kaldırıp tekrar aşağı indirin. köprü hareketini yaparken belinizi kontrollü bir şekilde kaldırıp indirmeniz, ayak tabanlarınızı yerden kesinlikle ayırmamanız, sırtınızın üst kısmını ve omuzlarınızı yerde tutmanız gerekiyor. Belinizi yukarı aşağı indirirken kalça ve karın kaslarınızı sıkmalısınız. Bu hareketi de 3×10 kez tekrarlayarak çalışmanızı bitirebilirsiniz.

Köprü hareketi selülitleri engelleyici özelliğie sahip olmakla birlikte kalça kasları, bel kasları, alt sırt ve karın kaslarını da çalıştırır.