Evde Yapabileceğiniz Kolay Foam Roller Egzersizleri

Deniz makarnası olarak da bilinen Foam Roller, egzersizler sırasında kişinin kendi bağ dokularını rahatlatması amacı ile kullandığı silindir üzerine sarılmış bir süngerdir. Bazı ev egzersizlerinizde foam roller kullanarak egzersizlerden alacağınız performansı artırabilirsiniz.

Evde Kolay Foam Roller Egzersizleri

1 . Foam Roller ile Plank

foam-roller-egzersizleri

Klasik plank pozuna geçmeden önce foam rollerı baldırlarınızın altına alarak dengenizi sağlayın. Ardından karın kaslarınızı sıkıp, ayak topuklarınızı geriye iterek, dirseklerinizin üzerinde başlangıç için 30 saniye kadar plank pozunda kalın. İlerleyen seviyelerde hareketi bir dakikaya kadar çıkarabilirsiniz.

2 . İliotibial Band Hareketi

foam-roller-egzersizleri

Yere yan olarak uzanın. Foam rollerı kasık bölgenizin altına yerleştirin. Sol dirseğinizin üzerine yerleşirken sağ bacağınızı solun üstünden geçirerek öne yerleştirin, sağ elinizi ise öne alarak yerden destek sağlayın. Sol bacağınızı hafifçe yerden kaldırın ve dengenizi sağlayın. Kalçanızın  üstünden dizinizin altına kadar 30 saniye kadar foam rollerı ileri geri hareket ettirin. Aynı hareketi diğer bacağınız için de tekrarlayın.

3 . Foam Roller ile Yan Plank

 

foam-roller-egzersizleri

Sağ dirseğinizi omzunuz ile aynı hizada olacak şekilde yere yerleştirerek yan plank pozuna geçin. Foam rollerı alt bacağınızın altına yerleştirin, bacaklarınızı ve ayaklarınızı birleştirim düz olacak konumda dengenizi sağlayın. Vücudunuzun düz ve aynı hizada olmasına dikkat edin. Bu pozisyonda başlangıç için 30 saniye kadar bekleyin, ileri seviyelerde bir dakikaya kadar çıkarabilirsiniz.

4 . Foam Rollar ile Diz Çekme

foam-roller-egzersizleri

foam-roller-egzersizleri

Silindir alt bacağınızın tam ortasında olacak şekilde plank pozuna geçin. Dirsekleriniz yerde ve omuz hizasında düz olmalı. Ardından dizlerinizi yavaşça büküp foam rollerı yuvarlayarak görseldeki gibi karnınıza doğru çekin. Ardından tekrar yuvarlayarak başlangıç pozunuza geri dönün. Bu egzersizi 10 – 15 kez tekrarlayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir