Evde Yapabileceğiniz Kamburluk Egzersizleri

Hareketsiz yaşam, yanlış duruş ya da oturuş biçimleri, ağır çantalar taşımak gibi birçok farklı sebep kamburluğa yol açabilir. Duruş bozukluklarını önlemek için bir çok farklı yöntem uygulanabilir ancak bunlardan en etkilisi hiç şüphesiz kamburluk egzersizleri. Evde sadece kısa bir sürenizi ayırarak yapabileceğiniz bazı egzersizler duruş bozukluklarını düzeltmenize yardımcı olacaktır.

Evde Yapabileceğiniz Kamburluk Egzersizleri

1 . Bow and Arrow Stretches

Bu egzersizler için bir direnç bandına ihtiyacınız olacak. Ayakta ayaklarınız kalça genişliğinden biraz daha açık olacak şekilde durun. Ayak uçlarınız hafif yanlara baksın. Direnç bandını ikiye katlayın ve uçlarını birleştirerek sol elinizle tutun. Katlanmış yüzü ise sağ avucunuzun içinde tutun ve elinizi yumruk yapın. Bandı göğüs seviyesine kadar kaldırın ve sol kolunuzu avucunuz aşağı bakacak şekilde dümdüz uzatın. Sağ kolunuzu dirsekten kırarak sağ tarafınıza doğru sürüp bandı göğüs hizasında uzatın ve ardından sol omzunuza doğru getirip gevşetin.

Hareketi 10 – 15 kez tekrar edip diğer kolunuz için de uygulayın.

2 . Tricep Band Extensions

Ayaklarınız kalça genişliğinde açık olacak şekilde ayakta durun. Direnç bandının bir ucunu sağ elinizin etrafına sarın ve kolunuzu başınızın üstüne gelecek şekilde kaldırın. Bandın diğer ucunu sol elinize sarın ve sol dirseğinizi kırarak kolunuzu sırtınızın arkasına görseldeki gibi getirin. Sağ kolunuzu kaldırarak bandın gerilmesine izin verin. Bu esnada sırtınızın düz olmasına dikkat edin. Ardından yavaşça sağ kolunuzu yukarıya çekerek bandı gerebildiğiniz noktaya kadar gerin ve geri dönün. Bu esnada sol kolu hareket ettirmeyin.

Hareketi 10 – 15 kez tekrar edip diğer kolunuz için de uygulayın.

3 . Eagle Arm Twists

Her iki elinizle direnç bandının bir ucundan tutun. Bandın orta kısmını ayaklarınızın altına yerleştirin ve ayaklarınızı birleştirin. Barmaklarınız ve bakışınız ileriye dönük olsun. Tüm üst vücudunuzu belinizden olacak şekilde twist yaparak sağa döndürün ve bu esnada iki elinizle birlikte direnç bandını kollarınızı yana açarak gerin. Kollarınızı omuz seviyesine kadar kaldırmaya çalışın. Avuç içleriniz aşağıya baksın. Sonra, yavaşça kollarınızı yanlarınız getirin ve belinizi de normal konumuna çevirin.

Hareketi 10 – 15 kez tekrar edip diğer tarafınız için de uygulayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir