Evde Yapabileceğiniz Kalça ve Basen Egzersizleri

Kalça ve basen bölgelerindeki yağlanmalar başta kadınlar olmak üzere herkesin ortak sorunu. Ama malesef yapılan diyetler bu bölgelerdeki yağlanmayı tek başına azaltacak etkiye sahip değil. Kalça ve basen bölgelerindeki yağlanmaları eritmek için sağlıklı beslenmenin yanında düzenli egzersizler de uygulamanız gerekiyor.

Evde Yapabileceğiniz Kalça ve Basen Egzersizlerini uygulamak için her gün düzenli 25-30 dakikanızı ayırmanız yeterli. Vücudunuzda yarattığu olumlu etkileri kısa bir süre sonra göreceksiniz.

1 . Görseldeki gibi yere yan bir şekilde yatın. Önce sağ bacağınızı 3×10 kez yukarı kaldırıp aşağı indirin. Daha sonra aynı hereketi sol bacağınız için uygulayın. Bu egzersizi yaparken bacaklarının düz oldugundan emin olun. Bu egzersiz  kalçalarınızın iç ve dış yüzeylerini güçlendirecek ve sıkılaştıracak.

basen eritme hareketleri

2 . Emekleme pozisyonuna geçin. Daha sonrasında bir bacağınızı yere sabitleyip, diğer bacağınızı sanki havaya tekme atıyormuş gibi yukarı kaldırın. Bel ve sırt bölgeniz düz olmalı. Kol dirsekleriniz ile destek alarak kendinizi zorlamadan 3×10 kez önce sağ bacak sonra sol bacak için tekrar edin.

Bu egzersiz sayesinde kalça ve basen bölgeniz sıkılaşır. Kısa bir süre içerisinde selülitler yok edilir ve düzenli yapıldıgında selülit oluşmasını engeller. Ayrıca karın bölgesini de sıkılaştırmada oldukça etkili bir harekettir.

basen eritme hareketleri 2

3 . Evde Yapabileceğiniz Kalça ve Basen Egzersizlerinden bir diğeri de squat ( çömelme ) hareketi. Bu egzersiz için ayağa kalkın ve ayaklarınızı omuzlarınızın hizasında açın.  Ellerinizi öne doğru uzatın, kalçanız dışa doğru kavis yapacak şekilde bacaklarınızı kırarak çömelin. Hareketi yaparken başınızın ve sırt bölgenizin düz ve dik olmasına dikkat edin. Düzenli bir şekilde 3×10 kez tekrarlayın.

Squat hareketi bacak, basen ve kalça bölgesinde biriken yağları hızlı bir şekilde yakmayı sağlar. Düzenli yapıldığında kalçanızın şekillenmesini, selülitin tamamen önlenmesini sağlar.

 

kalça eritme hareketleri

4 .  Yere sırt üstü uzanın. Görseldeki gibi ayak tabanlarınız yere basacak şekilde dizlerinizi kırın. Ayaklarınız kalçalarınızın hizasında açıklıkta olsun, el ve kollarızı ise yanlarınıza düz olacak şekilde bırakın. Belinizi yavaşça yukarı kaldırıp tekrar aşağı indirin. köprü hareketini yaparken belinizi kontrollü bir şekilde kaldırıp indirmeniz, ayak tabanlarınızı yerden kesinlikle ayırmamanız, sırtınızın üst kısmını ve omuzlarınızı yerde tutmanız gerekiyor. Belinizi yukarı aşağı indirirken kalça ve karın kaslarınızı sıkmalısınız. Bu hareketi de 3×10 kez tekrarlayarak çalışmanızı bitirebilirsiniz.

Köprü hareketi başta kalça kasları olmak üzere bel kasları, alt sırt ve karın kaslarını da çalıştırır.

kalça ve basen eritme hareketleri