Evde Yapabileceğiniz Göğüs Sıkılaştırıcı Egzersizler

Bir çok kadının problemlerinden biridir göğüs sarması. Sadece yaşın ilerlemesi ile ilgili olmayan göğüs sarkması problemi, uyku pozisyonunuz, vücudunuzun yağ dengesi ile ilgili bozukluklar ya da egzersiz eksikliklerinden kaynaklanabilir. Kimisi bu sarkmaların önüne geçmek için bıçak altına yatarak cerrahi operasyonlara başvuruyor, kimisi de doğal yollar ya da egzersizler ile bu sarkmaların önüne geçmek istiyor. Bu yazımızda Evde Yapabileceğiniz Göğüs Sıkılaştırıcı Egzersizler başlığı altında yapabileceğiniz göğüs kaslarını sıkılaştıran egzersizlere yer vereceğiz.

İşte göğüs kaslarınızı sıkılaştırarak daha sıkı ve dik göğüslere sahip olmanızı sağlayacak Evde Yapabileceğiniz Göğüs Sıkılaştırıcı Egzersizler:

1 . Top Sıkıştırma Hareketi

top sıkıştırma hareketi

 

Bu hareket kolayca her yerde yapabileceğiniz bir göğüs sıkılaştırma egzersizi. Bu egzersiz için pilates topu ya da bir yastık kullanabilirsiniz. Topu ellerinizin arasına alın ve yavaşça sıkmaya başlayın. En sıkı pozisyona geldiğinizde 5 saniye bekleyin. Sonrasında topu yine yavaşça serbest bırakın. Bu egzersizi günde 10-15 kez, toplamda 3 set olacak şekilde yapın.

 

2 . Şınav

göğüs egzersizleri

 

Düzenli şınav çekmek göğüs kaslarınızı sıkılaştıracak egzersizlerden biri. Günde en az 20 şınav çekmek sıkı göğüslere kavuşmanız için yeterli olacak. Ayrıca şınav çektiğinizde sadece göğüs kaslarınız değil; kol, sırt, boyun ve karın bölgenizde kaslarınız da çalışacaktır.

 

3 . Eğimli Şınav

eğimli şınav hareketiEğimli şınav hareketi hem üst göğüs bölgenizin görüntüsünü güzelleştirir hem de sıkılaşmanıza yardımcı olur. Bu egzersizde pilates topu kullanabileceğiniz gibi, ayaklarınızı bir koltuk veya sandalyenin üzerine de koyabilirsiniz. Görselde olduğu gibi ayaklarınızı topun üzerine koyun, normal şınavdaki kol genişliğiniz ile 15 kez tekrarlayın. Başlangıçta sizi zorlayacağı için küçük rakamlar ile başlayıp, şınav sayısını ileriki günlerde artırabilirsiniz.

4 . Lying Chest Fly

Lying-Chest-Fly hareketi

 

Bu egzersiz için yere sırt üstü yatın ve ayaklarınızı birleştirerek dizlerinizi fotograftaki gibi havaya kaldırın. Bacaklarınız yere paralel olacak şekilde havada durmalı ve beliniz yere tamamen yapışmalı. Daha sonra ağırlıklarınızı alarak kollarınızı önce havaya kaldırın, sonra yanlara doğru açın. Gövdeniz tamamen sabit kalmalı ve ayaklarınızın pozisyonunu bozmamalısınız. Bu hareketi 15 kez tekrarlayın. Lying Chest Fly göğüs kaslarınızı çalıştırdığı gibi, karın bölgenizi ve kol kaslarınızı da çalıştıracak.

 

5 . Dips Hareketi

dips hareketi

Dips hareketini evinizde herhangi bir sandalye,koltuk ya da tabureye dayanarak yapabilirsiniz. Kollarınızı ve bacaklarınızı resimdeki gibi yerleştirdikten sonra, bacaklarınızı kasmadan kol ve göğüs yardımı ile kalçanızı önce aşağıya doğru indirin daha sonra yukarıya doğru çıkarın. Hareketi hızlı hızlı değil, yavaşça yapmaya çalışın. Başlangıçta zorlanabilir, kollarınız titreyebilir. Ama ilerledikçe dips hareketini daha rahat yapmaya başlayacaksınız. Hareketi 7-8 tekrar halinde 3’er set olacak şekilde tamamlayın. Dips hareketi sadece göğüs kaslarınızı sıkılaştırmak ile kalmayacak, ayrıca göğüs bölgenizi şekillendirecek ve arka kol kaslarınızı da çalıştıracaksınız.