Evde Yapabileceğiniz Basen Eritme Egzersizleri

Basenlerin büyüklüğü hemen her kadının şikayetlerinden biri ama basen bölgesinden kilo vermek ise oldukça zor. Göbek yaplarından sonra en inatçı yağ bölgesi olan basen bölgesinden sadece diyet yaparak kurtulmak malesef mümkün değil. Diyetinize ek olarak sıkı bir egzersiz programı uygulamanız şart. Peki basen bölgesindeki yağlanmadan kurtulabilmek için hangi egzersizleri yapmalısınız?

İşte evde yapabileceğiniz basen eritme egzersizleri,

1 . Köprü Hareketi

evde yoga köprü duruşu

Köprü egzersizine yere sırt üstü uzanarak başlayın. Fotograftaki gibi ayak tabanlarınız yere basacak şekilde dizlerinizi kırın. Ayaklarınız kalça hizasında açıklıkta olsun, elllerinizi ve kollarınızı yanlarınızda düz olacak şekilde bırakın. Belinizi yavaşça yukarı kaldırıp tekrar aşağıya indirin. Köprü egzersizini yaparken belinizi kontrollü bir şekilde kaldırıp indirmeniz, ayak tabanlarınızı yerden kesinlikle ayırmamanız, sırtınızın üst kısmını ve omuzlarınızı yerde tutmanız gerekiyor. Belinizi yukarı aşağı indirirken kalça ve karın kaslarınızı olabildiğince sıkmalısınız.

Bu hareketi de 3×10 kez tekrarlayarak çalışmanızı bitirebilirsiniz.

Köprü Egzersizi sadece basen bölgesini çalıştırmak ile kalmaz, göbek bölgesini de çalıştırır ve sıkılaştırır. Bel ve sırt arkasını çalıştırır. Esnekliği artırır.

2 . Yana Tekme Hareketi

basen eriten egzersizler

Bacaklarınızı omuz hizasında açın ve dik durun. Kollarınızı göğüs hizanızda tutabilirsiniz. Karnınızı ve bacaklarınızı sıkarak, yana doğru esneyin ve sağ bacağınızı yana doğru 90 derecelik bir açı oluşturana dek kaldırın. İç bacağınızın yere paralel bir şekilde durmasına dikkat edin. Ayağınızın ucu ise yukarıya değil karşıya bakacak pozisyonda olsun. 2 -3 saniye bu pozisyonda kalın ve pozisyonu 15 ‘er kez iki ayağınız için de tekrarlayın.

Yana tekme hareketi sadece basen bölgesindeki yağları yakmakla kalmaz bu bölgeyi oldukça sıkılaştırır. Ayrıca tüm bacak kaslarını çalıştırır, popoyu kaldırır iç bacak kaslarınızı da çalıştırarak iç bacağın da sıkılaşmasını sağlar.

3 . Geriye Tekme Hareketi

basen eritme hareketleri 2

Evde yapabileceğiniz basen eritme egzersizlerinden bir diğeri de geriye tekme hareketi. Emekleme pozisyonuna geçerek pozisyona başlayın. Daha sonra sağ bacağınızı yere sabitleyip, sol bacağınızı sanki havaya tekme atıyormuş gibi yukarı kaldırın. Bel ve sırt bölgenizin düz olmasına dikkat edin.

Kol dirsekleriniz ile destek alarak kendinizi zorlamadan 3×10 kez önce sağ bacak sonra sol bacak için tekrar edin.

Geriye tekme hareketi başarılı bir basen eritme hareketidir. Düzenli yapıldığında basen bölgesini sıkılaştırmakla kalmaz, selülit tedavisinde de etkili bir rol oynar ve oluşmasını engeller. Ayrıca karın bölgesini de sıkılaştırmada oldukça etkili bir harekettir.

Tüm bu egzersizleri uygulamadan önce mutlaka ısınma hareketleri ile başlayın. Isınma hareketleri sakatlanma riskinizi azaltacaktır. Ayrıca herhangi bir bel,fıtık vb. rahatsızlığınız varsa doktorunuza danışmadan bu egzersizleri yapmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir