Esneme (Stretching) Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Stretching yani esneme hareketleri özellikle düzenli spor yapan kişiler için oldukça önemli egzersiz türlerinden. Stretching doku ve eklemlerin esnekliğini artırarak spor ya da günlük hayat esnasında olası sakatlanmalara karşı kişiyi korurken, kan dolaşımını artırır, duruş bozukluklarını önler, vücudu rahatlatır. ( Bknz : Stretching ‘in Faydaları )

Peki stretching yapılırken en çok yapılan hatalar nedir ve stretching  yaparken nelere dikkat edilmeli?

1 . Isınma Öncesi Esneme Egzersizleri

Esneme egzersizlerini ısınma egzersizlerinden önce uygulamamalısınız. Isınma sürecinde kalp hızı artar ve kaslara kan dolar bu sayede vücut kendini esneme ve egzersiz hareketlerine hazırlar. Önce ısınma ardından esneme hareketlerini uygulamanız bu açıdan daha doğru olacaktır.

2 . Nerede Duracağını Bilme

Esneme hareketlerini uygularken ağrı hissettiğiniz an egzersizleri sonlandırmalısınız. Bir şey olmaz diyerek kendinizi zorladığınızda olası sakatlıklar yaşamanız mümkün olacağından kendinizi zorlamadan, sakin ve rahat bir şekilde egzersizleri gerçekleştirmelisiniz.

3 . Esnek Kıyafetler Tercih Etmek

Adı üstünde esneme hareketlerini uygularken hareketlerinizin engellenmemesi ve daha verimli olabilmeniz adına esnek ve rahat kıyafetler tercih etmelisiniz.

4 . Uyku Öncesi Esneme

Eğer uyku problemi yaşıyorsanız uyku öncesi esneme hareketleri uygulayarak kaslarınızın rahatlamasına ve gevşemesine izin verebilir ve daha rahat bir şekilde uykuya dalabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir