Esneme Hareketleri Türleri

Stretching yani esneme hareketleri sadece spor öncesi ya da sonrası yapılması gereken değil, günün her anında yapılabilecek egzersiz türlerinden biri. Kasları gevşetip rahatlatan, esnekliği artıran esneme hareketleri vücudun tüm kas yapısını güçlendirerek kuvvetlendirmeyi hedefler. Düzenli olarak esneme hareketleri yaptığınızda olası sakatlıkların önüne geçebilir, kan dolaşımınızı artırır, uyku düzeni sağlar, duruş bozukluklarını düzenleyebilirsiniz.

Peki vücut sağlığımız için oldukça önemli olan esneme hareketlerinin türleri nelerdir?

stretching-esneme-hareketleri1 . Statik Esneme

Pasif esneme olarak da bilinen statik esneme hareketleri, 10 – 30 saniye süre ile kasların ayarlanarak yapılan duruşlardır. Statik esnemelerde genel olarak biseps, kalflar ve quadlara odaklanır.

Statik esnemeler vücudu ve kasları rahatlatan egzersizlerdir. Spor bitişinde ya da tek başına uygulanmalıdır.

2 . Dinamik Esneme

Dinamin esneme statik esnemenin tersi olarak vücudu rahatlatmaktan çok egzersizlere hazırlar. 3-10 saniye arası sabit bir harekette sizi tutan dinamik esneme, belirli bir kas yapısından çok tüm vücuda odaklanır. Bir nevi ısınma egzersizi sayılan dinamik esneme hareketlerinin spor öncesi yapılması tavsiye edilir.

stretching-esneme-hareketleri3 . Akut Esneme

Akut esneme egzersizden hemen önce gerçekleştirilen esneme türüdür. Doğru türde yapıldığında gerçekten etkili bir türdür. Örneğin egzersiz öncesi en doğru esneme akut dinamik esnemedir. Akut statik esneme türü egzersizden önce tercih edilmemelidir.

4 . Kronik Esneme

Daha düzenli ve sürekli yapılan esneme türüne kronik esneme denir. Egzersizden önce vücudu hazırlamak ya da egzersiz sonrasında rahatlamak için yapılmaz. Yararlarından en iyi şekilde faydalanmak için düzenli olarak yapılması gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir