Enerjinizi Artıracak 10 Dakikalık Egzersiz Programı

İster sabah ister günün herhangi bir vakti.. Bu egzersizler ile tüm günü enerji dolu geçirmeniz mümkün. İşte güne taze, dinamik ve full enerji başlamanızı sağlayacak 10 dakikalık egzersiz programı.

Enerjinizi Artıracak 10 Dakikalık Egzersiz Programı

1. Jumping Jacks

Jumping jacks egzersizi için matınızın üzerinde ayakta düz bir şekilde durun.  Bacaklarınız hafif aralık olsun, kollarınız ise düz yanlarınızda olsun. Ardından aynı anda zıplayarak bacaklarınızı omuz hizasından biraz daha fazla açın, kollarınızı ise yanlardan havaya başınızın üzerine kaldırın. Tekrar aşlangıç pozisyonunuza geri dönüp, hızlı tempo ile egzersizi tekrar edin. Egzersizi 2 dakika boyunca uygulayın.

Bu hareket kale ve kaslara oksijen gitmesine yardımcı olur. Akciğer kapasitesini artırır. Ayrıca kol, bacak gibi bölgeleri çalıştırın.

2. Resistance-Band Front and Side Raise

Elinize bir direnç bandı alın ve ayaklarınızın altından geçirin. Bacaklarınızı kalça genişliğinde açın ve dik durun. Sol kolunuzu önünüzde omuz yüksekliğine kadar kaldırın. Eş zamanlı olarak sağ kolu yan omuz yüksekliğine kaldırın. Başlangıç konumuna dönün ve hareketi diğer tarafta tekrarlayın. Egzersizi 2 dakika boyunca uygulayın.

3. Lunge/Squat/Lunge

Ayakta dururken, dizinizi ayak bileğiyle hizalayarak squat pozisyonunda çömelin.  Kollarınızı göğüs hizasında birleştirin. Sol ayağınızdan destek alarak sağ ayağı önce öne adım atın ve geri alın. Ardından geriye adım atıp tekrar başlangıç poziyonuna geri dönün. Hareketi her bir bacak için 1 ‘er dakika tekrar edin.

4. Dumbbell Triceps Extensions

Ayakları kalça mesafesinde açık tutun. İki elinizle dambılı tutarak dirsekte 90 derecelik bir bükülme sağlayıp başınızın arkasında tutun. Ardından kollarınızı başınızın üzerine kollar düz olacak şekilde uzatın ve geri alın. Hareketi 2 dakika boyunca tekrar edin.

5. Burpee Planks

Harekete ayakta düz bir şekilde durarak başlayın. Ardından yere çömelin, iki elinizi yere koyun ve zıplayarak plank pozisyonuna geçin. Bir iki saniye bekleyip çömelik pozisyona geri gelin. Ayağa kalkın ve harekete tekrar başlayın. Egzersizi 2 dakika boyunca tekrar edin.