En Kolay Göbek Eritme Hareketleri

Sağlıklı yaşamın en önemli adımı hayatımıza katacağımız egzersizler. Kilo vermenin %70 mutfakta çözülse de bölgesel ihtiyaçlarımıza uygun olarak seçeceğimiz hareketler de geriye kalan %30’u oluşturacak. O zaman sizinle ilk hedef göbek bölgesine kilitlenelim ve düzenli olarak yapıldığında ciddi işe yarayacak olan en kolay göbek eritme hareketleri listemizi hazırlayalım.

Bu listedeki hareketlerin en güzel tarafı evde kendi ortamınızda kolaylıkla yapabileceğiniz hareketler olmasıdır. Böylece spor salonuna gitmemek için kurduğunuz bahaneler işe yaramayacak. İşte aysetolgaiyiyasam.com adresinin derlediği o hareketler…

Mountain Climber

Mountain Climber, dağ tırmanışı hareketi, kolay görünse de set sayınız fazla olacağı için sizi yoracak. Bu hareket kol, bacak ve üst gövdeyi birlikte çalıştırır. Hareketin önemi doğru nefes alış verişinde gizli ve tabii karın kaslarınızı sıkmakla çok daha verimli.

Yüzüstü yere yatın ve şınav pozisyonu alın. Kollar dik ve vücut gergin  olacak. Karın kaslarınızı sıkarak, nefesinize dikkat edin. Sağ ayağınızı göğsünüze  doğru çekin ve tekrar geri yerine getirin. Ardından sol ayağınızı aynı şekilde göğsünüze çekin ve geri getirin. Bu hareketi 3 set olarak yapmaya çalışın. Her setteki sayıyı da giderek artırın.

Plank Hip Dip

Konu göbek eritme olunca, size önereceğim hiçbir hareket aslında kolay değil. Çünkü göbeğe yerleşen yağlar çok inatçı, bunlarla baş etmek de kolay değil.  Yine çok ilginç ama en hızlı göbek eriten hareketlerden biri geliyor.

Plank pozisyonuna geçin. Dirsekler yerde ayak uçlarındasınız, vücut dümdüz ve gergin. Karnızınız ve kalçanızı sıkı. Şimdi hareketi tamamen kalçadan  yapacaksınız. Bunu yaparken de karın kaslarından yardım alacaksınız. Kalçayı yana doğru çevirerek yere yaklaştırın ama asla yere değmeyin. Tekrar ilk plank pozisyonuna dönün. Şimdi diğer tarafa dönerek hareketi tamamlayın. Hareket sırasında nefes çok önemli. Bu hareketi de setler halinde yapın. Unutmayın en az 3 set!

Russian Twist

Russian Twist görünüşte kolay olsa da doğru duruşu yapabilmeniz açısından zorlayıcı bir hareket.  Vücudunuzu dengede tutabilmek için bacak ve sırt kaslarınız da birlikte çalışmak zorunda. Bu sebeple de hareket sırasında ayakların yerden yükselmemesi ve belin asla bükülmemesi çok önemli.

Dizlerinizi kırıp ayak tabanlarınızı yere temas edecek şekilde başlangıç pozisyonu alın. Hareketi tamamlayana dek ayakların yere değmemesine  dikkat edin. Yere oturduktan sonra dizlerinizi kırarak, ayak tabanlarınızı yere değdirin. Sağlık topunu elinize alın ve sağ kalçanızın yanına getirin. Bedeninizi hafifçe sağa çevirdikten sonra, sağlık topunu yerden hafifçe havalandırın. Daha sonra, topu dizlerinizle karnınız arasındaki boşluktan geçirerek sol tarafınıza götürün. Harekete başladıktan sonra tekrar sayınız tamamlanana kadar topu bir daha yere koymayın.  Topu sağdan alıp sola, sonra tekrar sağa getirdiğinizde 1 tekrar sayılır.

Bu hareket için de setler halinde planlama yapın ve sakın pes etmeyin.

Ters crunch

Göbek eritme hareketleri arasında en etkililerden biri. Mekik hareketi ile benzer ancak vücutta daha hızlı yağ yakımı sağlıyor.

Hareket için sırtüstü uzanın. Ardından bacaklarınızı kaldırın ve diz ekleminden bükün. Yere 90 derecelik açı olacak halde tutun. Pozisyonunuzu bozmadan dizlerinizi alnınıza çekin ve hareketi tekrarlayın. 15 defa tekrar bu hareket için yeterlidir. Geliştikçe, tekrar sayısını arttırabilirsiniz. Ama setler halinde yapın.

Plank

Plank, karın bölgesinin çalışmasını sağlayan çok etkili egzersizlerden biri. Plank, karın bölgesindeki tüm kasları çalıştırdığı için daha fazla yağ yakımına destek oluyor. Unutmayın kısa sürelerle başlamak çok daha rahat olmanızı sağlar. Zamanla plank sürenizi arttıracaksınız. Stabilizasyon gelişecek.

Kolunuzun el ile dirsek arasındaki bölümünü dirseğiniz yerle 90 derece açı yapacak şekilde yere koyun. Tıpkı şınav çekecekmiş gibi vücudunuz yere paralel, omurganız düz ve vücudunuz gergin olmalı. Bu pozisyonda iken vücudunuzu yukarı kaldırın. Pozisyonunuzu 30 saniye boyunca koruyun ve bırakın. Bunu 3 tekrar halinde uygulayın. Zamanla 45 saniye hatta 1 dakikaya kadar çıkabileceksiniz.

Leg raise

Göbek eritme konusunda etkili bir hareket daha. Yine stabilizasyon çok önemli. Karın kesinlikle harekete destek olacak şekilde gergin ve sıkı olmalı. Boyun ya da belden güç almadan, bacak ve karın ile hareket yapılmalı.

Yere uzanın ve bacakları havaya kaldırın. Kalçanızı 15 cm kadar havaya kaldırın bu arada bacaklar da yukarı uzasın. Daha sonra tekrar yere inin. Bu hareketi sakın hızlı yapmayın. Dilerseniz ellerinizle masa ayaklarını tutarak destek alabilirsiniz. Yine setler halinde yapın, zamanla setler içindeki hareket sayısını arttırın.

Windshield Wiper

Sırt üstü yere uzanın. Bacakları 90 derece kırın ve yere paralel tutun. Kolları yanlarınıza koyun. Omuzları aşağı çekin ve yere yapışık tutmaya özen gösterin bu önemli. Şimdi bacakları önce sağa sonra sola devirin. Bu hareketi yaparken belden değil kalçadan kuvvet alın ve karın kaslarınızı da işin içine katmayı unutmayın. Bacakları yere değdirmeyin.

Circles in The Sky

Bu hareketle iç bacak, kalça, göbek, oblikler kısaca göbek eritmede etkili her yer çalışıyor. Yere sırt üstü uzanın, eller başın arkasında kalsın. Karın kaslarınızı sıkın. Bir ayağı yerden bir karış kaldırın, aynı anda diğer bacağı da dik olarak havaya kaldırın. Şimdi bir bacakla aşağıdan yukarı daire yaparken, diğer bacakla yukardan aşağı daire yapın. Kolay değil ama konsantre olun ve nefesinize de dikkat edin. Makas gibi düşünün ve nefesinizi kontrol etmeyi unutmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir