En Çok Yapılan Fitness Hataları

Fitness esnasında yapılan bazı hatalar küçük ama önemli sonuçlar doğurabilir. Her işte olduğu gibi fitness yaparken de bazı şeylere dikkat etmek ve kurallar çerçevesinde ilerlemek önemli. Bir çok insan bilinçsizce spor yaparak ya kendini sakatlıyor ya da yeterli verimi alamıyor. Tüm bunların önüne geçmek ve etkili bir egzersiz programı oluşturabilmek için bazı hataları yapmamanız yeterli.

fitness-hatalari1 . Yeterli Esneme Hareketleri

Egzersiz öncesi ve sonrası yapılan esneme hareketleri büyük kurtarıcıdır. Vücudunuzu egzersizlere hazırlar, kaslarınızın yıpranmasını önler, olası sakatlıklara karşı sizi korur. Ancak yeterli oranda esneme hareketi uygulanmazsa kaslarda yaralanma riski de yükselecektir. Bu yüzden fitness öncesi ve sonrasında kısa esneme hareketleri yapmalısınız.

2 . Isınma Hareketleri

Egzersiz öncesi hareketlerinden bir diğeri de ısınma hareketleri. Isınma egzersizleri sırasında kol ve bacaklardaki kaslara kan akışı hızlanıri oksijen taşınır. Bu sayede vücut kendini spora hazırlar. Isınma hareketi yapmadan egzersize başlarsanız yaralanma riskiniz artar, kas yırtılmaları oluşabilir.

3 . Su Tüketimi

Fitness hatalarından en önemlilerinden biri de az su tüketmek. Su kaslarınızın ihtiyacı olan sıvıyı depolar. Eğer spor öncesi ve spor esnasında yeterince su içmezseniz kaslarınız susuz kalır ve bununla birlikte kas spazmları ya da ağrılar başlar.  Fitness yapıyorsanız günde en az 2 litre su tüketmeniz gerekir.

4 . Egzersiz Sonrası Soğuma

Spor öncesinde bedenin ısınmaya ihtiyacı olduğu gibi spor sonrasında da soğumaya ihtiyacı vardır. Kalp atışlarını yavaş yavaş düşürmek ve vücudu egzersiz bitimine hazırlamak için soğuma hareketleri yapmalısınız. Eğer soğuma hareketleri yapmazsanız vücuttaki laktik asidi sistemden atamamış olursunuz. Ayrıca bunun dışında el ve ayaklarda kan birikebilir ve baş dönmesi yaşayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir