Ekipman Gerektirmeyen Vücut Sıkılaştırıcı 3 Egzersiz

Hazır yaz yaklaşırken, sıkılaşma düşüncesindeyseniz evinizde uygulayabileceğiniz ekipman gerektirmeyen basit egzersizleri deneyebilirsiniz. Bu egzersizleri düzenli olarak yapmaya devam ettiğinizde kısa bir sürede vücudunuzun hemen her bölgesini sıkılaştırabilir ve bunu günde sadece kısa bir süre harcayarak gerçekleştirebilirsiniz.

İşte evde yapabileceğiniz, hiçbir ekipman gerektirmeyen vücut sıkılaştırıcı egzersizler

1 . Plank

plank nasıl yapılır

Görünüşü kolay ama uygulaması güç egzersizlerden biri olan plank, oldukça sihirli bir egzersiz. Neredeyse vücudun her bölgesini çalıştıran plank egzersizi düzenli olarak yapıldığında başta karın kasları olmak üzere boyun, sırt, bel ve göğüs kaslarına da etki eder, vücudu kolayca sıkılaştırır, kasların güçlenmesine yardımcı olur.

Plank Nasıl Yapılır : Matınızın üzerine yüz üstü uzanın. Dirseklerinizi yere omuz genişliğinde ve yere paralel olacak şekilde yerleştirin. Ellerinizi dilerseniz birleşetirin dilerseniz ayrı tutabilirsiniz. Karın kaslarınızı sıkın ve ayak uçlarında durarak vücudunuzu yere düz ve paralel olacak şekilde yükseltin. Ağırlığınız kol ve ayak uçlarınızda dengede kalın.

Bu pozisyonda başlangıçta 30 saniye, ileriki seviyelerde bir dakika boyunca kalın.

2 . Triceps Dips

sikilastiran-egzersizler

Arka kol kası, göğüs kası gibi kas gruplarını çalıştıran triceps dips egzersizi oldukça etkili bir kol egzersizidir.

Triceps Dips Nasıl Yapılır : Triceps dips egzersizini evinizde herhangi bir sandalye, koltuk ya da tabureye dayanarak yapabilirsiniz. Kollarınızı ve bacaklarınızı resimdeki gibi yerleştirdikten sonra, bacaklarınızı kasmadan kol ve göğüs yardımı ile kalçanızı önce aşağıya doğru indirin daha sonra yukarıya doğru çıkarın. Herhangi bir sakatlığı önlemek için egzersizi hızlı hızlı değil, yavaşça yapmaya özen gösterin. Başlangıçta zorlanabilir, kollarınız titreyebilir. Ama ilerledikçe dips hareketini daha rahat yapmaya başlayacaksınız. Hareketi 7-8 tekrar halinde 3’er set olacak şekilde tamamlayın.

3 . Mountain Climber

sikilastiran-egzersizler

Mountain Climber egzersizi başta karın kasları olmak üzere yan karın kasları, bacak kasları ve kol kaslarını güçlendirir.

Mountain Climber Nasıl Yapılır :  egzersizi için matınızın üzerinde kollarınız düz ve dik plank pozuna geçin. Karın kaslarınızı sıkın, dengenizi sağlayın ve ardından vücudunuzu bozmamaya çalışarak sağ bacağınızı içe, karnınıza doğru bükerek sağ dizinizi göğsünüze kadar getirin. Bu esnada sol bacağınızın pozunu kesinlikle bozmayın. Bir kaç saniye durarak sağ bacağınızı eski pozisyonuna getirin ve hareketi bu kez diğer bacağınız için uygulayın.

Egzersizi başlangıç seviyesinde her iki bacak için 3 x 5 tekrar halinde yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir