Egzersizin Ruh Sağlığına 5 Faydası

Egzersiz yapmak sadece kilo vermenizi sağlayan, zayıflamaya yardımcı olan ya da fit ve formda bir görünüme kavuşmanız için bir araç değildir. Spor yapmak, bir hayat biçimidir. Vücut sağlığından ruh sağlığına kadar kişi her alanda korur, daha kaliteli bir yaşam sunar.

Egzersizin Ruh Sağlığına Faydaları

1 . Stresi Azaltır

Egzersiz yaparak gün içinde yaşadığınız stresli süreçleri unutabilirsiniz. Spor beynin norepinefrin oranını yüksetir. Norepinefrin beynin stres seviyesini azaltır. Düzenli spor ve egzersiz yaparak stres seviyenizi azaltabilirsiniz.

2 . Öz güven Sağlar

Spor yapmak kişinin kendine olan güvenini yerine getirir. Hem egzersizleri başarıyla tamamlamak hem de uzun vadede hedeflere ulaşmak ve formda bir vücuda kavuşmak kişinin öz güvenini artırmasında yardımcı olur.

3 . Mutluluk Sağlar

Düzenli egzersiz mutluluk hormonu adı verilen endorfin salgısının da artmasına yardımcı olur. Endorfin ile birlikte size acı veren düşünceleri geride bırakabilir, kendinizi daha keyifli ve huzurlu hissedebilirsiniz.

4 . Alzheimer’ın Önüne Geçer

Spor yapmak beyin fonksiyonlarının da gelişmesine yardımcı olur. Karar verme, düşünme ve öğrenme gibi zihinsel faaliyetleri geliştirir, zihinsel performansı artırır. Beyin hücrelerinin ölümü ile birlikte gerçekleşen Alzheimer gibi rahatsızlıkların önüne geçebilmek için düzenli egzersiz yapabilirsiniz.

5. Verimliliği Artırır

Düzenli egzersiz yapan kişilerin yapmayanlara oranla daha yaratıcı ve aktif olduğu, işlerinde verimlilik oranının daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Spor yaparak üretkenliğinizi artırabilir, daha yaratıcı düşünebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir