Egzersiz Yapmanın Serotonin Üzerindeki Etkisi

egzersiz-yapmanin-serotonin-uzerindeki-etkisiBir beyin kimyasalı olarak, sinir sistemi boyunca tüm mesajların iletimine yardımcı olma görevi bulunan serotonin; kişinin ruh hali, iştahı hatta uyku-uyanıklık durumu üzerinde etkili olma gibi birden çok vazife üstleniyor.

Salgılanan serotonin miktarının düşük olması, kişinin depresyona girmesine bile neden olabiliyor. Bu yüzden de serotonin miktarını dengede tutmak ve yeterince salgılanmasını sağlamak adına beslenme düzenimize, tükettiğimiz yiyeceklere dikkat etmemiz ve bol miktarda egzersiz yapmamız gerekiyor.

Peki; egzersiz yapmanın serotonin üzerinde nasıl bir etkisi vardır?

Yapılan tüm araştırmalar gösteriyor ki egzersiz yapmak; iki farklı yolla serotonin hormonunu arttırıyor. İlkine göre serotoninin önemli bir parçası olan triptofan maddesi; düzenli olarak yapılan egzersiz ile artarken; ikincisine göre de motor aktivitelerin serotonin üretim sinyallerini arttırıyor. Aynı zamanda yapılan aerobik egzersizleri de serotonin miktarının yükselmesini sağlıyor. Vücut spor yaparken, kaslarda hissettiğimiz acı ve ağrıyı dindirmek adına serotonin hormonunun arttırılması için beynimize birtakım sinyaller gönderiyor.

Vücuttaki serotonin hormonunu arttırmak için hangi egzersizleri yapabilirsiniz?

egzersiz-yapmanin-serotonin-uzerindeki-etkisi

  • Yoga, pilates, ağırlık kaldırma gibi egzersizler ile serotonin hormonunu arttırabilir; aynı zamanda stres yönetimini de öğrenebilirsiniz.
  • Bisiklet sürmek, yüzmek, yürümek gibi daha hafif egzersizler ile bile serotonin miktarını arttırabilirsiniz.
  • Günde 30 dakika, haftada 5 gün olacak şekilde egzersiz yaparak bile kendinizi daha iyi ve daha güçlü hissedebilirsiniz.

Serotonin hormonu ile depresyon ilişkisi:

egzersiz-yapmanin-serotonin-uzerindeki-etkisi

  • Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi serotonin hormonu; kişinin ruh hali üzerinde belirleyici etkileri bulunan bir hormon.
  • Serotonin hormonunun kişide bol miktarda salgılanması; kişinin kendini daha enerjik, daha pozitif, daha mutlu ve daha huzurlu hissetmesine yardımcı olur.
  • Serotonin hormon miktarı az salgılanan kişilerde; kendini kötü hissetme, mutsuzluk, karamsarlık vb. belirtiler ortaya çıkabilir. İlerleyen durumlarda kişi depresyona bile kolaylıkla yakalanabilir.

Bu yüzden depresyon tedavisinde de hastalara bol bol yürüyüşe çıkmaları, sosyal aktivitelere katılmaları ve egzersiz yapmaları tavsiye edilir.

Sizler de hem zayıflamak hem sağlıklı bir yaşam sürmek hem de pozitif bir ruh haline sahip olmak adına hemen egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir