Egzersiz Yap Ruhunu Besle

Bir çok insan egzersizi vücut geliştirmek, kilo vermek, fit ve formda kalmak için yapıyor. Aslında spor yapmanın faydalarına baktığımızda , faydalar sadece bunlarla sınırlı değil. Düzenli spor yaparak kalp sağlınızı korur, tansiyon riskini azaltır, akciğer kapasitenizi arttırır, kanser oluşumunu riskini azaltırsınız. Bunlar sporun faydalarından sadece bir kaçı. Bu yazımızda değineceğimiz konu egzersiz yapmanın ruh sağlığına faydaları. Spor yaparak sadece fiziksel faydalardan yararlanmaz, ruh sağlığınızı da oldukça beslersiniz.

İşte egzersiz yapmanın ruh sağlığına faydaları ;

1 . Daha Fazla Mutluluk Hormonu

egzersiz-yapmanin-ruh-sagligina-faydalari

Düzenli egzersiz yapmak endorfin salgısının ( mutluluk hormonu ) normalinden daha fazla salgılanmasını sağlar. Endorfin hormonu vücuttaki ağrıları azaltır, sinirleri rahatlatır. Endorfin salgısı arttıkça vücudun mutluluk oranı da o derecede artar. Bu hormonun azaldığı ya da yetersiz olduğu durumlarda kişiler depresyona, mutsuzluk ve sinirlilik hallerine sürüklenir. Bu yüzden düzenli olarak yaptığınız egzersizler vücudunuzda antidepresan etkisi yaratarak depresyon ve mutsuzluktan hallerinden uzak kalmanızı sağlar.

 

2 . Özgüven Patlaması

egzersiz-yapmanin-ruh-sagligina-faydalari

Özellikle açık alanlarda ya da toplu olarak yapılan spor ve egzersizlerin özgüvene olan katkısı kanıtlanmış bir gerçek. Spora başlamak, açık alanda egzersiz yapmak özgüveni yerine getiriyor, kişinin zamanla kendisini daha çok beğenmesini , beden algısına dair pozitif bir bakış yaratıyor. Egzersizleri tamamladıkça oluşan ” ben de yapabiliyorum ” duygusu, zamanla formda bir vücuda kavuşmak, egzersizler esnasında kişiler ile olan iletişim, egzersiz yapan kişide özgüven sağlayan detaylardan bazıları.

3 . Alzheimer ‘a Dur De !

egzersiz-yapmanin-ruh-sagligina-faydalari

Yapılan araştırmalar alzheimer hastalarının düzenli egzersiz yapmaları sonucunda,  depresyon ve davranışsal problemleri daha az yaşadığı, hafıza ve sosyal becerilerde gelişme gözlemlendiği yönünde. Ayrıca sağlıklı bireylerde ise düzenli egzersiz yapma sonucu alzheimer’a yakalanma riskinin, yapmayanlara göre yüzde 60 az olduğu ortaya çıkan bir gerçek. Sağlıklı bir beslenme programı ile birlikte yapılan egzersizler Alzheimer’ı tam olarak tedavi edemese bile , kişinin zihinsel problemler ile daha kolay baş edebilmesini sağlıyor. Ayrıca düzenli bir şekilde yapılan egzersiz, hafızayı güçlendiriyor, öğrenme yeteneğini arttırıyor, zihni geliştiriyor.

4 . Uykusuzluğa Son

egzersiz-yapmanin-ruh-sagligina-faydalari

Kişiyi mutsuz ve sinirli yapabilecek en büyük etkenlerden birisi uykusuzluk. Uyku problemleri, algı ve zihinsel fonksiyonlarınıza zarar veriyor, konsantrasyonunuzu azaltıyor, ruhsal ve zihinsel hastalıları tetikliyor, depresyon olasılığını yüksek ölçüde artırıyor. Egzersiz yaparak uyku problemlerinizi düzene sokmayı başarabilirsiniz. Ortalama bir egzersiz uyku hapı değerinde gece boyu rahatça uyumanızı sağlar, vücudunuzu rahatlatığ kaslarınızı gevşeterek sizi derin bir uykuya hazırlar. Bu sayede daha sağlıklı bir uyku evresi geçirerek depresyondan uzaklaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir