Düzenli Plank Yapmanın Faydaları

Bizce plank dünyanın en sihirli hareketlerinden biri. Sadece tek bir hareket ile vücudunuzdaki neredeyse tüm kasları çalıştırabileceğiniz plank egzersizi başta yapılması kolay görünse de sizi zorlayacak ve vücudunuzdaki tüm kasları çalıştırmanızı sağlayacak. ( Bknz : Plank Nedir ? Plank Nasıl Yapılır? )

Plank hareketini düzenli bir şekilde yaptığınızda ise kısa sürede faydalarını vücudunuzda hissedeceksiniz.

Düzen Olarak Plank Yapmanın Faydaları

1 . Plank Karın Bölgesini Çalıştırır

Düzenli plank yapmanın en önemli etkisini karın bölgesi görür. Karın bölgesindeki yağların yakılmasına yardımcı olurken bu bölgeyi güçlendirir, sıkılaştırır.

2 . Plank Kalça Bölgesini Sıkılaştırır

Plank yapmak kalça ve diz arkasındaki kirişlerin  bulunduğu kasların çalışmasını sağlar. Bel kısmınızı destekler ve daha sıkı bir popo elde etmenize yardımcı olur.

3 . Sırt ve Omurga Sakatlıklarını Riskini Düşürür

Plank omurgaya yük bindirmeden onu yormadan yapılan bir egzersizdir. Düzenli bir şekilde yapıldığında omurgaya destek sağlar ve sırt ağrılarının azalmasına yardımcı olur.

4 . Denge ve Duruşu Düzenler

Plank yapmanın faydalarından bir diğeri de duruş bozukluklarına karşı etkili olmasıdır. Düzenli olarak plank yapmaya devam ettiğinizde duruşunuz da birlikte düzelecektir. Ayrıca plank denge duyunuzun da gelişmesini sağlar.

5 . Plank Metabolizmayı Hızlandırır

Düzenli plank metabolizmanızın da hızlanmasını sağlar. Bir çok egzersize oranda daha çok kalori yakmanıza ve dolayısıyla daha hızlı kilo vermenize yardımcı olur.

6 . Vücuda Esneklik Kazandırır

Posterior kas gruplarınızı plank yaparak esnetebilirsiniz. Doğru bir şekilde yapılan plank hareketi vücudun dayanıklıklık ve esneklik kazanmasını sağlar.

7 . Ruh Halinizi Yüksek Tutar

Egzersiz türlerinin tümünde olduğu gibi plank hareketi de ruh halinizin iyileşmesine, motivasyonunuzun yükselmesine yardımcı olur. Kendinizi plank sonrası daha enerjik ve zinde hissedersiniz. Bu da otomatikman daha mutlu ve keyifli olmanıza yol açar. Ayrıca plank gerilmiş kaslarınızı rahatlatacağı vücudunuzdaki gerginliği alacağı için daha kaliteli ve sağlıklı bir uyku süreci geçirirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir