Duruşunuzu Düzeltecek Esneme Hareketleri

Hemen hemen herkesin annesi hayatının bir döneminde ” kambur durma, dik dur ” cümlesini kurmuştur. Yanlış pozisyonda oturma, yatma ya da çalışma alışkanlığı ile başlayan duruş bozukluğu ileriki yaşlarda düzeltmesi daha zor rahatsızlıklardan biri. Yorgunluk, eklem sertliği ve eklem hastalıkları, baş ağrısı ve çene eklemi sorunları, solunum yetmezliği gibi gibi rahatsızlıklara sebep olan duruş bozukluğunu düzeltebilmek için evinizde kendi kendinize yapabileceğiniz bazı egzersizleri uygulayabilirsiniz. Bu egzersizler düzenli yapıldığında duruş bozukluğunuzu kendiliğinden düzene sokacaktır.

1 . Wall Angels

wall-angel-egzersizi

Wall angels egzersizi için sırtınızı duvara dayayın. Ardından kollarınızı ve dirseklerinizi 90 derece kırarak onları da duvara dayayın. Dizlerinizi hafifce bükün, bu esnada sırtınızın duvardan ayrılmamasına dikkat edin. Omuzlarınızı geriye doğru verin ve omuzlarınız gerideyken kollarınızı duvarda aşağı yukarı olacak şekilde hareket ettirin.

 

 

 

2 . Chin Tuck

chin-tuck-egzersizi

Chin Tuck egzersizi boynun önde olması anlamına gelen duruş bozukluğuna fayda sağlayacak egzersizlerden biridir.

Omuzlarınızı geride ve aşağıda olacak şekilde, kürek kemiklerinizi birbirine yaklaştırın. Mümkün olduğunca dik oturmaya çalışın. İki parmağınız ile çenenizi hafifçe geri doğru bastırın. 3-5 saniye arası bu pozisyonda kalın. Ardından egzersizi en az on kez tekrarlayın.

Egzersizi ayakta ya da oturarak, istediğiniz yerde yapabilirsiniz.

 

 

3 . Pelvic Tilt

pelvic-tilt

 

Belinizi, kalçanızı ve başınızı duvara yaslayarak sabitleyin. Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın. Eliniz ile bel boşluğunuzu kontrol ederek bel boşluğunuzu doldurmaya çalışın.

Hissedebildiğiniz kadar omurganızın hareketliliğini hissetmeye çalışın.

Pelvic tilt pozisyonunda yaklaşık 5 saniye kadar kalın ve ardından en az 8-10 defa tekrarlayın.

 

4 . Hip Flexor Stretch

Hip Flexor Stretch

Hip Flexor Stretch hareketine başlarken sağ dizinizi yere koyun ve uzatabildiğiniz kadar geriye uzatın. Sol bacağınızı önünüzde göğüs hizasında tutun ve isterseniz elleriniz ile yerden destek alın ya da ellerinizi dizleriniz üzerinde tutun. Vücudunuzu yavaşça aşağıya doğru bastırmaya çalışın ve esneyin. Bu pozisyonda 8 – 12 saniye kadar bekleyin ardından hareketi diğer bacağınız için tekrarlayın.

 

 

Bu 4 egzersizi düzenli olarak yapmaya devam ettiğinizde duruşunuzdaki değişikliği siz de fark ediyor olacaksınız. Haftanın en 4-5 günü bu egzersizleri düzenli olarak tekrarlayın, kısa bir süre sonra daha iyi bir duruş  kazandığınızı fark edeceksiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir