Doğumdan Sonra Yapabileceğiniz Egzersizler

1 . Köprü Egzersizi

Bridges-Köprü-kurma-hareketi

Yere sırt üstü uzanın. Görseldeki gibi ayak tabanlarınız yere basacak şekilde dizlerinizi kırın. Ayaklarınız kalçalarınızın hizasında açıklıkta olsun, el ve kollarız ise yanlarınıza düz olacak şekilde bırakın. Belinizi yavaşça yukarı kaldırıp tekrar aşağı indirin. köprü hareketini yaparken belinizi kontrollü bir şekilde kaldırıp indirmeniz, ayak tabanlarınızı yerden kesinlikle ayırmamanız, sırtınızın üst kısmını ve omuzlarınızı yerde tutmanız gerekiyor. Belinizi yukarı aşağı indirirken kalça ve karın kaslarınızı sıkmalısınız. Bu hareketi başlangıç olarak 7-8 kez tekrarlayarak çalışmanızı bitirebilirsiniz. İlerleyen zamanlarda tekrarlarınızı 10-15 arası artırabilirsiniz.

Köprü hareketi, kalça ve bel bölgenizi çalıştırmaya yardımcı olurken sırt ağrılarınızın azalmasını sağlar. Basen bölgesini çalıştırır, sindirimi destekler.

2 . Step – Up Hareketi

dogum-sonrasi-egzersizleri

Bir kutu, sehpa ya da merdiveni bu egzersiz için kullanabilirsiniz. Kutunun arkasına geçerek düz ve dik bir şekilde ayakta durun. Ellerinizi kalçalarına yerleştirin. Ardından sağ ayağınızı kutunun üzerine koyun.  Bacağınız tamamen dik olsun. Diğer ayağınızı yerden kesip, kalçadan yukarıya kaldırarak basamaktaki sağ bacağınız ile kendinizi yukarıya çekin. Sonra sol bacağınızı tekrar yere indirin. Sol bacağınızın dizini kırarak hareketi uygulamak sizi rahatlatacaktır. 5 tekrar yapıp egzersizi diğer bacağınız için de uygulayın.

Step – up hareketi ön bacak, kalça ve karın kaslarını çalıştırmanıza yardımcı olur.

3 . Jumping Jacks

kolay-fitness-egzersizleri

Jumping jacks egzersizi için matınızın üzerinde ayakta düz bir şekilde durun.  Bacaklarınız hafif aralık olsun, kollarınız ise düz yanlarınızda olsun. Ardından aynı anda zıplayarak bacaklarınızı omuz hizasından biraz daha fazla açın, kollarınızı ise yanlardan havaya başınızın üzerine kaldırın. Tekrar aşlangıç pozisyonunuza geri dönüp, hızlı tempo ile egzersizi tekrar edin.

Egzersizi 30 saniye boyunca uygulayın.

Jumping jacks egzersizi tüm vücudu çalıştırmanıza yarayan bir egzersizdir. Enerji verir, vücudunuzun şekle girmesini sağlar.

4 . Dizleri Karna Çekme

dizleri-karna-cekme

Sırt üstü yere uzanın ve ayaklarınızı düm düz olacak şekilde uzatın. Daha sonra iki dizinizi birden kırarak elleriniz ile tutun ve göğsünüze doğru çekin. Eğer durabiliyorsanız ellerinizi yanlarda tutarak dizlerinizi çekmeye çalışabilirsiniz.  Bu pozisyonda bir kaç saniye bekleyin.

İlk pozisyonunuza dönün, bu kez önce sağ bacağınızı göğsünüze doğru çekin, bir kaç saniye bekleyin. Daha sonra aynı hareketi sol bacağınız için tekrarlayın. Bu 3 hareketi ardı sıra 5er kez tekrarlayın.

Bu egzersiz karın , kalça, göğüs ve bacak kaslarınızı çalıştıracaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir