Dizleri Güçlendiren Egzersizler

Diz egzersizleri, diz kaslarını güçlendirerek diz bölgesinde yaşanan  ağrıları azaltmak ya da yok etmek için uygulanabilecek en doğal yöntemdir. Bacaklara esneklik ve dayanıklılık sağlayan dizler, kimi zaman kireçlenmeden, fazla kilolardan, yanlış hareketlerden ya da kemik erimesinden dolayı zarar görerek ağrı yaşatabilir. Dizleri güçlendirerek dizlerin üzerine binen yükü üzerinden alabilir , bu sayede diz bölgenizde yaşadığınız sorunları ortadan kaldırabilirsiniz.

Dizleri Güçlendiren Egzersizler

1 . Step

Ortalama 30 cm yüksekliğindeki bir basamak ile yapılan step hareketi dizleri güçlendiren hareketler arasındadır. Step hareketini yapmak için basamağa çıkın ve dizlerinizi gergin tutarak yaklaşık 3 saniye bekleyin. Ardından basamaktan inin. Egzersizi 25  – 30 tekrar halinde yaparak tamamlayın.

2 . Tempolu Marş

Eklem birleşim noktalarını güçlendiren tempolu marş egzersizini yapmak için ayakta düz bir şekilde durun. Bacaklarınızı omuz genişliğinde açın, sırtınızın dik olduğundan emin olun. Tempolu bir şekilde, dizlerinizi çekebildiğiniz kadar karnınıza çekerek marş temposunda olduğunuz yerde yürümeye başlayın. Hareketi 20 kez tekrarlayın.

3 . Foam Roller

Dizinizin alt kısmına foam roller ya da rulo haline getirilmiş bir havlu koyun. Diz kapağı kemiğinizi yukarıya doğru çekin ve diznizi alt kısmını ruloya bastırın. Aynı esnada bacağınızın ön kısmındaki kasınızı kasın. 4 -5 saniye kadar bekleyip gevşeyin. Egzersizi 3 set halinde tekrarlayın.

4 . Köprü

Diz arkası kas gruplarını güçlendiren bu egzersiz için yere uzanın. Dizlerinizi bükün ve ayak tabanlarınızı yere basın. Kalçalarınızı bir miktar yukarıya kaldırın ve 4 -5 saniye bekleterek tekrar indirim. Egzersizi 10 -15 kez tekrarlayın.

5 . Topuk Yükseltme

Ayakta düz bir şekilde durun. Önünüze yüksek bir sandalye , koltuk ya da tezgahtan elleriniz ile tutarak destek alın. Ayak parmaklarınızın ucunda yükselin ve bu pozisyonda 4 -5 saniye bekleyip yeniden yere basın. Bir kaç saniye bekleyip hareketi tekrarlayın. 10 – 15 tekrar halinde egzersizi tamamlayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir