Diz Ağrılarına İyi Gelen 3 Egzersiz

Soğuk havaların da gelmesi ile birlikte artan diz ağrıları günlük hayatınızı çekilmez bir hale getirebilir. Merdiven inip çıkarken, dizlerinizi bükerken, oturup kalkarken dayanılmaz ağrılar yaşıyorsanız  önereceğimiz basit ev egzersizleri ile diz ağrılarınızı hafifletebilir aynı anda diz bölgenizi güçlendirebilirsiniz.

Diz Ağrılarına İyi Gelen Egzersizler :

1 . Pilates Topu ile Duvar Squat

diz-agrilarina-iyi-gelen-egzersizler

Pilates topunu sırtınızın arkasına alın ve duvara yaslanın. Ayaklarınız önünüzde ve omuz genişliğinde açılmış olmalı. Topuklarınızın yere düz bir şekilde bastıgından ve yerden ayrılmadıgından emin olun. Ellerinizi önünüze görseldeki gibi alarak yavaşça çömelin, bu esnada pilates topunun da sırtınızda sizinle birlikte hareket etmesine izin verin. Mümkün oldugunca çömeldikten sonra ayağa kalkın.

Bu egzersizi başlangıçta 10 kez ilerleyen zamanlarda 15-20 kez tekrarlayın.

2 . Yumuşak Lunge (öne adım)

diz-agrilarina-iyi-gelen-egzersizler

Yumuşak lunge hareketine ayakta düz bir şekilde durarak başlayın. Ellerinizi belinize koyun ve önce sağ bacağınızı görseldeki gibi öne atın. Kalça bölgenizin diziniz ile aynı hizada olmasına dikkat edin. Sırtınız dik olmalı . Bir kaç saniye bu şekilde kalarak başlangıç pozisyonunuza geri dönün ve aynı hareketi diğer bacağınız için tekrarlayın.

Egzersizi 5 ‘er kez her iki bacak için olacak şekilde tekrar edebilirsiniz.

3 . Leg Raise Bacak Kaldırma Hareketi

diz-agrilarina-iyi-gelen-egzersizler

Matınızın üzerine sırt üstü olacak şekilde yatın. Kollarınızı iki yanınıza uzatın, isterseniz sırt bölgenize destek olması için kalçalarınızın yanına da koyabilirsiniz. İki ayağınız birleşik pozisyonda, bacaklarınız dümdüz olacak şekilde yavaşça yukarıya kaldırmaya başlayın. Bacaklarınız havada pozisyonda yaklaşık beşer saniye kalın ve yine yavaşça başlangıç pozisyonunuza geri dönün.

3 Set x 5 olacak şekilde tekrar edebilirsiniz.

4 . Yan Yatarak Bacak Açma Hareketi

diz-agrilarina-iyi-gelen-egzersizler

Pozisyona matınızın üstünde yan yatarak başlayın. Elinizi başınıza destek olacak şekilde görseldeki gibi başınızın altına koyun, diğer elinizi ise yine göğüs bölgenizin önüne düz olacak şekilde destek koyun. Bacağınızı düz bir çizgi olana dek yavaşça yukarıya kaldırın, bir kaç saniye bu pozisyonda kalarak başlangıç pozunuza geri dönün. Bu şekilde bir bacağınız için 10 – 15 kez tekrar yapın. Ardından aynı hareketi diğer bacağınız için tekrar edin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir