Dead Bug Hareketi ( Ölü Böcek Hareketi ) Nasıl Yapılır?

Birçok insanın en çok yakındığı bölgelerden biri karın bölgesi. Ayrıca eritmesi de en zor olan bölgeler arasında. Hal böyle olunca birçok egzersiz programının öncelikli odak noktası da karın bölgesi oluyor. Eğer spor salonuna gitmeye vaktiniz yoksa, evde çok kısa bir zamanınızı ayırarak, egzersizlerinize  dahil edebileceğiniz bu karın hareketi sayesinde karın bölgenizi kısa sürede forma sokabilirsiniz.

Evde Yapabileceğiniz Süper Basit Karın Hareketi

Dead Bug Hareketi ( Ölü Böcek Hareketi )

Dead bug egzersizi sırt bölgesini zorlamadan karın ve çekirdeği güçlendirmeyi sağlayan hareketler arasında yer alıyor. Egzersiz çapraz karın, multifidus, diyafram ve pelvis tabanınız üzerinde çalışacak, bacaklarınız hareket halindeyken omurganızı koruyacak ve dengeleyecektir.

Nasıl Yapılır?

Matınızın üzerine sırt üstü uzanın. Bacaklarınızı düz uzatın. Kollarınızı yukarıya doğru kaldırın ve dizlerinizi masa şekli verir gibi 90 derecelik bir açı ile kırın. Baldırlar yere paralel olsun. Ardından sol kolunuzu başınızın yanında arkanıza, avuç içi yukarıya bakacak şekilde esnetin, sağ kolunuz aynı yerde kalmaya devam etsin. Aynı anda sol bacağı hareket ettirmeden sağ bacağı dümdüz ileriye uzatın. Topuk yere değmesin. Bir kaç saniye durup başlangıç pozisyonuna geri dönün ve hareketi diğer kol ve bacağınız için tekrar edin. Her tarafa 8 tekrar olacak şekilde toplamda 16 tekrar yaparak egzersizi bitirin.

Hızlı sonuç alabilmek için hareketi haftada 3 ya da 4 gün tekrar edin.

Faydaları : 

  • İyi bir ısınma hareketidir
  • Kol ve bacağın aynı anda çalışarak koordinasyon duyusunu artırır.
  • Karın bölgesini etkili bir biçimde çalıştırır.
  • Esnemeye yardımcı olur.