Daha Sağlıklı Olmanızı Sağlayacak 15 Dakikalık Egzersizler

Spor ve egzersiz yapmanın hayatımıza kattığı şeyler oldukça açık. Hem fiziksel, hem de zihinsel sağlığınızı besleyen egzersizler sayesinde kalp sağlığınızı korur, sağlıklı kilo verir, fiziksel performansınızı geliştirir, kanser riskinizi düşürür, stresten korunur, bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Bu saydıklarımız spor ve egzersiz yapmanın faydalarından sadece bir kaçı. Egzersiz yapmanın bu kadar faydalı bir şey olduğunu bildiğimiz halde günlük koşuşturmacalarımız içerisinde malesef yeterli vakti ayıramıyoruz. Ancak her egzersizin uzun saatler boyunca sürmesine ve vaktinizi almasına gerek yok, birazdan ileteceğimiz 15 dakikalık egzersizler ile gün içerisinde spora kolayca vakit ayırabilir ve sağlıklı bir vücuda kavuşabilirsiniz.

1 . İp Atlamak

zayiflatan-egzersizler

15 Dakika : 167 kalori

Çocukluğumuzda oyun olarak yaptığımız ip atlama eylemi, aslına bakarsanız oldukça etkili bir egzersiz yöntemi. Oldukça masrafsız olan bu egzersiz ile vücudunuzun hemen her bölgesi çalışır. İp atlamak, koordinasyon ve dayanıklılık seviyenizi artırır, kalp sağlığınızı korur, kol, göğüs, karın ve bacak kaslarınızı çalıştırır, bölgesel yağ yakımını kolaylaştırır, kemik ve kaslarınızı güçlendirir, damar sağlığınızı korur, iskelet sisteminizi geliştirir.

Gün içerisinde sadece 15 dakikanızı ayırarak ip atladığınız taktirde 167 kalori yakabilirsiniz.

 

2 . Egzersiz Bisikletine Binmek

15 Dakika : 115 kalori

Evinizde bulundurduğunuz bir kondisyon bisikleti ile kolayca 15 dakikanızı ayırarak yapacağınız bir egzersiz size 11 kalori kaybettirecek. Ayrıca egzersiz bisikletine binmek, kemiklerinizi ve kas yapınızı geliştirir, fazla kilolarınızdan kurtulmanızı sağlar, hiper tansiyon riskinizi azaltır, tansiyonuzu dengeler, kan basıncınızın kontrolünü sağlar, stres ve endişe gibi olumsuz duygularınızı azaltıp iyi bir uyku uyumanızı sağlar, sık hastalanmanızı engeller ve vücut direnci artırır.

3 . Hot Yoga Yapmak

zayiflatan-egzersizler

15 Dakika : 125 kalori

40 santigrat derece oda sıcaklığında gerçekleştirilen hot yoga hızlıca kalori yakmanızı sağlayan egzersizlerden biri. Sıcak hava sayesinde artan nabız ve metabolizma kan damarlarının daha esnek hale gelmesini sağlar, bu da dolaşımı kolaylaştırır ve bacaklarda kan akışını arttırır. Hot yoga ile kaslarınızın esneklik gücü artar, atılan ter ile toksinlerden arınmanızı sağlar, ayrıca zihninizi ve ruhunuzu sakinleştirerek sizi daha olumlu bir ruh haline sokar.

Sadece 15 dakikanızı ayırarak yapacağınız hot yoga egzersizleri sayesinde 125 kalori harcamış olursunuz.

4 . Yüzmek

zayiflatan-egzersizler

15 Dakika : 100 kalori

Artık yüzebilmek için yaz aylarını beklemeye gerek yok. Kapalı havuzlar sayesinde soğuk havalarda da yüzerek spor yapabilirsiniz. Oldukça faydalı olan yüzme spor sayesinde, vücut ağrılarınızı hafifletir,  kalp ve beyin damarlarının tıkanmasına yol açan maddelerin azalmasına yardımcı olur, kas ve eklem problemlerinizi azalmasını sağlar, stresi engeller, obeziteyi engeller, kalbinizi korur, kan basıncını düzenler ve kan dolaşımını arttırırsınız. Ayrıca yüzme sayesinde daha pozitif ve enerjik bir ruh haline bürünürsünüz.

Gün içerisinde 15 dakikanızı yüzmeye ayırarak 100 kalori harcayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir