Daha Rahat Yaşamak İçin Düzenli Egzersiz

Her geçen gün daha da yoğunlaşan iş hayatları, yoğun tempo, düzensiz yemek saatleri, kirli hava ve yeşilden uzak bir yaşam. Maalesef son yıllarda, özellikle de büyük şehirlerde yaşayan insanların maruz kaldıkları günlük yaşam döngüsü bu şekilde. İnsan bu yoğunluktan dolayı yavaş yavaş sağlığını kaybetmeye başlıyor. Kaybetmeye başladığımız sağlıklarımızı kazanmak için doktora gitmeye gerek kalmadan kazanmanın çok kolay bir yolu var aslında, tabi ki düzenli egzersiz yapmak.

Düzenli egzersiz yapmak, insanın günlük yaşam döngüsünden çıkıp nefes almasını sağlayan bir aktivitedir. Sağlığımızı kaybetmeden koruma altına alabilmemiz için düzenli olarak hafif egzersizler yapıp, kendimize gün içinde vakit ayırmalıyız. Gün içinde kendimize ayıracağımız kısa bir süre, ileride hastanelerde ya da doktorlarda geçireceğimiz zamanı kısaltacaktır.

düzenli egzersizin faydaları

Düzenli egzersiz yapmak, insanın fiziksel sağlığını korumanın yanı sıra psikolojik olarak da olumlu ve mutlu hissetmesini sağlar. Bütün gün ofiste, masa başında oturmaktan kurtulup hareket etmek sizi psikolojik olarak da yenileyecektir.

Düzenli egzersiz yapmanın fiziksel olarak faydalarına bakacak olursak, öncelikle vücudumuzdaki kan dolaşımının daha düzgün olmasını sağlar. Kan dolaşımı hızlandığı zaman aldığımız oksijen miktarı da artacak ve zihinsel olarak da yenilenme yaşanacaktır. Ayrıca kan dolaşımının düzenli olması sayesinde kalp ve damar hastalıklarının sebepleri ortadan kalkacaktır. Özellikle düzenli ve hafif egzersizler kalbi zorlamayacağı için risk oluşturmadan sağlığımızı korumamızı sağlar.

düzenli egzersizin faydaları. 1jpg

Kan dolaşımı hızlanınca vücudumuzdaki oksijen miktarı da artar demiştik, vücuttaki oksijenin artması yağ yakımının da hızlanması anlamına gelir ve vücudumuzdaki fazlalıklardan kurtulup, daha az yağ daha fazla kasa sahip olmamızı sağlar. Vücutta artan kas miktarı ise iskelet sistemimize binen yükün azalmasına ve özellikle de bel ağrılarımızın ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Kısacası düzenli ve hafif egzersiz yapmak, sağlığımızı korumamız için çok önemli ve çok gereklidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir