Daha Çok Kalori Yakmanızı Sağlayan Spor Salonu Aletleri

Spor salonuna yeni başladınız ancak hangi spor aleti sizi daha iyi çalıştırır, hangi spor aletinde daha fazla kalori yakabilirsiniz herhangi bir fikriniz yok. Yazımızın devamında spor salonlarında bulunan aletlere ve hangisinin çok daha iyi kalori yaktırabileceğine dair bilgiler bulabilirsiniz.

Kalori Yakmanızı Sağlayan Spor Salonu Aletleri

Spor salonuna gitmeye başladığınızda öncelikli yapacağınız şey kullandığınız aletleri doğru ve verimli kullanmaya çalışmak olmalı. Genelde herkes koşu bandı ve bisikleti tercih eder ancak bu aletler dışında da hızlı kalori yakmanızı sağlayan birçok farklı alet bulunur. Kimisi diğerlerinden daha etkiliyken kimisi tek bir kas grubuna yönelik olabilir. Burada önemli olan sizin spora ayıracağınız zaman ve emektir.

1 . Egzersiz (kondisyon) Bisikleti

En çok bilinen ve en sık tercih edilen spor salonu aletlerinden biridir. Egzersiz bisikleti saatte ortalama 500 – 900 kalori arasında yakmanızı sağlar. Kullanımı basittir, pratik gerektirmez. Sadece oturup pedal çevirmeniz yeterlidir.

2 . Koşu Bandı 

Bir diğer popüler spor salonu aleti ise koşu bandı. Sadece koşu bandına binerek saatte ortalama 450 – 650 kalori arasında yakabilirsiniz. Koşu bandında zaman programlayarak dilediğiniz süre boyunca hafif, orta ya da yoğun programda çalışabilirsiniz. Ayrıca iniş ve çıkışlar, sprintler ayarlayabilirsiniz.

 

3. Stair Stepper

Stair Stepper bir diğer adı ile merdiven step makinesi hızlı kalori yakmayı sağlayan aletlerden bir diğeri. Stair Stepper kullandığınızda bir saat içerisinde ortalama 400 kalori yakabilirsiniz. Koşu bandı gibi farklı programlara saip olan step makinesinde yoğunluğu artırarak farklı modeller üzerinde kardiyo egzersizleri yapabilirsiniz.

4. Eliptik

Eliptik bisiklet, step makinesi ve koşu bandının bir kombinasyonu. Bu ilginç alet ile saatte 300  – 600 arası kalori yakabilirsiniz. Elips hareketi yapılarak gerçekleşen bu egzersizin etkisi son derece yüksek. Ancak diz bölgesinde problemi bulunan kişilerin bu aleti kullanması çok tavsiye edilmez.

5. Hidrolik Kondisyon Küreği

Hidrolik kondisyon küreği vücudun üst ve alt bedenini çalıştıran aynı zamanda karın kaslarını güçlendirmeyi sağlayan özel bi alet. Bu alet ile saatte ortalama 300 – 700 kalori arasında yakabilmeniz mümkün. Kano ya da kürekçi hareketini uygulayarak yapacağınız bu egzersizde eğer çok yoğun çalışıyorsanız koşu bandından daha fazla kalori yakabilirsiniz.